Slušný
člověk bojuje s rasistou, kterého má v sobě. Jenomže některé
to natolik vyčerpává, že už jim nezbývají síly na práci.
Někteří Češi umí nejen jíst příborem, ale i číst a zabývají se ekonomií a politologií, něco jim říkají jména Smith, Friedmann, Samuelson, Hayek, Kissinger, Brzezinski...Základní otázka není zda demokracie v Iráku ano či ne, ale kolik stojí galon benzínu. Američané, stejně jako kdokoli jiný v podstatě nestojí o abstraktní svobodu. Chtějí se mít dobře. A ono dobře zahrnu je svobodu. Svoboda je základním pilířem prosperity, čili onoho "mít se dobře". Jenomže svobody poznenáhlu ubývá a po heslem bezpečnosti přibývá příkazů, zákazů, political corectness, špehování a spolu s tím větší podíl moci pro pologramotné idioty, kteří mají problém pochopit, že Země je kulatá, kafe zpravidla horké a kočku nelze sušit v mikrovlnné troubě. Jistěže na pobřežích a ve velkých městech to není tak zlé, mám známou v SF, zabývá se tam molekulární biologií, ale někdo z Alabamy mi vyprávěl o poměrech v "Bible belt". Ono současné dobře už není jako dřívější dobře. Dovolím si jednu drzost : Pomineme-li odlišné mocenské postavení Spojených států a České republiky, mezi Bushem a Klausem je takový rozdíl, že Bush by na Pražském Hradě mohl dělat leda tak vrátného. Spojené státy mají bezpochyby mnoho vynikajících lidí na špičkové světové úrovni. Ale nějakým "nedopatřením" se do úřadu zejména v poslední době dostávají horší a horší. Bigotnost není nejlepší substitucí inteligence. Pravda, Amerika se s tím vyrovnává. Otázka je, jak dlouho.
Na záda jí začíná šlapat Čína a v budoucnosti i Rusko. Aby se jednou Spojené státy neocitly tam kde byl Sovětský svaz a Rusko se mezi tím ocitlo v postavení Spojených států. To, že americká svoboda je podložena ropou a že to je citlivé místo, pochopil i Bush, když mu to jeho poradci pracně vyložili. Proto se slibně rozbíhá vládní program na podporu alternativních pohonů, zejména elektřinou a vodíkem a na převedení svobody na tenhle nový základ. Pokud jde o světovou politiku, na styl "vykopnutých dveří" už Spojené státy nemají. Ono to ani moc nefungovalo, viz Korea a Vietnam a nyní Irák. Pouštět se do dobrodružství v Íránu, zejména do pozemní operace je naprosto nereálné. Pak se ptám, proč leckteří tady na tomhle fóru na základě racionálních argumentů předvídali současné problémy v Iráku, nad kterými si drbe vychladlou hlavu i americká exekutiva. Jejím pohádkám mohou věřit tak akorát "red necks" z "Bible belt". Ostatně jsou určeny pro ně a jim podobné. Skutečná federální vláda nesídlí ve Washingtonu, ale ve Wall Street. Bílý dům je jenom fasáda. Ne, že je to ideální stav, ale zaplaťpámbu za to, protože být to naopak, je to tragédie.
Tak jich velká spousta už dnes žije na NAŠEM území a jejich cílem je zjevně udělat z něj JEJICH území!
Jistěže. My, tedy naše "civilizace" nejednala jinak. My jsme se k nim vnutili se svoji kulturou a technologiemi, abychom vydělali. My jsme je nakazili žádostivostí po našem bohatství zčásti založeném na jejich kolonizování. My k nim vyvážíme svoji "kulturu" abychom změnili jejich návyky a vyvolali poptávku po našem zboží. My jim prodáváme technologie a poskytujeme jim vzdělání, které obracejí proti nám. Tak jako kdysi Indové objevili, že svoji špetku soli na misku rýže si sami mohou vyrobit z mořské vody a vzbouřili se koloniální správě, tak i oni se vzbouřili našemu diktátu. Nezastírejme starost o ně naši "dobrotou", "humanismem" a "demokracií". Vždy šlo, jde a bude jít o obchod. Nám jde o to abychom se měli co nejlépe a stálo nás to co nejméně. Ostatně jim také. Jenomže snaha urvat co nejvíce blaha pro dnešní okamžik může znamenat a podle zkušeností také znamená nepříjemný zítřek. Jistě, trh to nějak vyřeší. Ale bude to bolet. Otázka zní : Kdo na tom vydělá a koho to bude bolet.
Bohužel, jsme závislí a způsobili jsme si to sami. Noviny a další média v islámském světě jsou plné urážek ....Ano. Ale muslimové mají ropu, kterou potřebujeme. Kterou potřebuje celý svět a po které roste poptávka. Časy, kdy jako jediní jsme ji mohli nakupovat za zboží, na které jsme měli monopol, protože jinde je neuměli vyrobit jsou pryč. Pryč jsou časy, kdy jsme si hlavněmi kanónů mohli vynucovat výlučný nákup našeho zboží za námi diktované ceny. Pryč jsou časy Indické východní společnosti a solného monopolu. Na trhu se objevil nový a hladový zákazník, který má co nabídnout - Čína a Indie. Nabízí zboží levnější a mnohdy i lepší. Jistě, stále máme co nabídnout rozmařilým šejkům, luxusní zboží vzbuzující pocit výjimečnosti u kterého právě vysoká cena je podstatnou součástí užitné hodnoty. Ale to není rozhodující. Rozhodující jsou stamilióny spotřebitelů dychtící po tom, čím jsme je nakazili ve snaze aby kupovali naše zboží. Dychtí po tom co vidí u nás a to co pro ně je symbolem blahobytu. To co jsme kdysi sami obdivovali v Tuzexu a v ohmataných katalozích Neckermann a Quelle. Ale situace je taková, že jim to nabídne a prodá někdo jiný. A začíná to platit u průmyslových zařízení. Za této situace je nemoudré si muslimy rozhněvat.
Pravda, židé jsou vlastníky Knihy, jak se praví v Koránu. Ale muslimové jsou vlastníky ropy. A my jsme byli a dosud jsme tak nemoudří a neprozíraví, že jsme nemysleli na budoucnost, vyjížděli své nádrže do poslední kapky a nezabývali se tím, co pak. Pokud bychom se přičinili včas, byli bychom méně závislí, čili svobodnější. Jenomže na závislosti se skvěle vydělává. My tím vydělávajícím, bohužel, nejsme.
Ve skutečnosti to jednoduché: Věřitel požaduje na dlužníkovi aby zaplatil a hrozí, že nedodá další zboží, zatím co dlužník, který je v platební neschopnosti požaduje další zboží na "futro" a označuje to za vydírání. Léky a zdravotnický materiál jsou zboží jako každé jiné. Jistěže se na to dá umřít. Jenomže umřít se dá na lecos, třeba hlady. Pokud je dodávka léků považovaná za veřejný zájem garantovaný státem, nechť je uhrazena z veřejných prostředků, čili z peněz daňových poplatníků. O míře solidarity lze diskutovat, ale není rozumný důvod, proč oním "solidárním" dotujícím by měl být právě věřitel.
Zdroje jsou.
A hele, další cvok jako Špidla, řeknete si. Ale zdroje opravdu jsou, nebo alespoň byly. Spočítejte si kolik set miliard bylo prošustrováno na nejrůznější nesmysly, projekty a sanování "tunelů". Nákup stíhaček, sanace bank, prohrané arbitráže, nesplacený "privatizovaný" majetek, "nevymahatelné" pohledávky rozprodané "za hubičku", černá díra FNM a ČKA, vyhazování peněz na kratochvíle pro tu či onu část obyvatelstva...Náklady na chod státu, o co méně schopného plnit základní veřejnoprávní funkci o to více zasahujícího do soukromých poměrů občanů. Politici hájící zájmy zahraničí namísto zájmů svých daňových poplatníků - zákazníků. Zdroje jsou. Ale jsou spotřebovávány marnotratnou činností těch, kteří místo aby sloužili, si stát přivlastňují.
Nějaký nový Hitler potáhne na Evropu nebo vysadí svá vojska na Floridě?
Jistěže ne. Hitlerovo tažení bylo prachsprostou loupeží schovanou za "velkými ideály". Ostatně jako jiná válečná tažení. Půda, suroviny... Jenomže u nás není co uloupit. Představený dobyvatel nemá zájem zmocnit se zemědělství ani průmyslu. To co probíhá, není invaze, to je nálet kobylek snažících se spást co zbývá. Historie se opakuje. Po První světové válce se připravovali jak ji znovu a lépe vyhrát, zatím co nepřítel se připravoval vyhrát Druhou, což se mu naštěstí nepodařilo (důvody ponechme stranou, to je na obsáhlou diskusi). Poté se zase připravovali jak vyhrát Třetí pomocí oprášené a vylepšené strategie z té Druhé. Ta naštěstí nenastala. Aktuálně se ukázalo, že prostředky určené k odrazení definovaného a popravdě řečeno, váženého a pěstovaného nepřítele, jsou opět k ničemu. Zkuste si představit, kolik to všechno stálo, počínaje
První světovou válkou a co všechno bychom místo toho mohli mít. Jistě, nepopírám technologický "side effect". Ale spočítejte si jeho náklady a deseti milióny mrtvých, mezi kterými nebyli samí blbci. Posaďte se abyste neupadli. To je, prosím, ta naše skvělá Euroamerická civilizace, vzor vší demokracie. Jak jsme útlocitní, humanističtí a spravedliví. A teď si představte, že by na nějakou přechodnou dobu, nepříliš dlouhou, přestala fungovat elektřina. Přes noc by z nás byla zvířata.
Schumacher
(ze spižírny nápadů)
POZNÁMKA Starého Kocoura:
Když si člověk uvědomí, jak rozumně, "ekologicky" se třeba chovají dravci, kteří zabíjejí svou kořist jen v případě, že mají hlad nebo jak zcela nezištně pomáhají zvířata svému nebo jinému druhu (kachny, krmící ryby, které nemohou na potravu na souši dosáhnout) - a třeba i člověku, nejsou mezilidské vztahy zrovna na prvním místě.
Žádné komentáře:
Okomentovat
"Pravidla moštárny" jsou stejná jako v Hospůdce. Spammeři a trollové budou bez milosti likvidováni. Hlasatelé jiných (i opačných) názorů než má Kocour však nikoliv.
Jak se podepsat? >> Komentovat jako >> Název/Adresa URL >>Název a vepsat svůj nick nebo jméno. Pak >> Pokračovat a nakonec >> Publikovat. (Počkat, až to Drak nebo Kocour propustí na obrazovku.)