Dneska, krátce po jedenácté se můj kamarád, sibiřský kocour Abbey vydal na cestu, ze které není návratu. Umřel tiše a snad i beze strachu a bolesti. Zbyly jen vzpomínky a pár fotek.
Když odešel jeho předchůdce, britský kocour Bedřich, kterému jsme říkali Béďa, najednou bylo v bytě nějak chladněji. Druhý kocour, majňák, ho hledal na obvyklých místech a když nikde nebyl, přišel ke mně a díval se tázavě. Ale vysvětlete kocourovi, že jeho kamarád už nikdy nepřijde. Že už mu nebude ujídat z misky a nebude si nárokovat "lepší místo" na spaní. I když to bylo vždycky jen takové kamarádské škádlení.
Žena si vždy přála nějakého světlého kocoura. Tak jsem se poptal a našel chovatelku, která nabízela odrostlé kotě požadované barvy. Když jsem si pro kocourka přišel, zjistil jsem, že je to spíše mladý kocour a že je levnější, než v inzerátu. Když jsem se ptal proč, paní přiznala, že už ho jednou prodala, ale nový majitel jí ho vrátil, že si s kocourem nějak nesedli. Inu - kocouři mají svoji hlavu.
Odvezl jsem ho domů a konstatoval, že je zvláštní. Záchodek sice našel hned a začal ho bez zaváhání používat, jídelnu v koutě kuchyně taky, ale vždy čekal, až se "domácí pán" nají a najedl se až pak. Poté se nenápadně, podél zdi odebral do mého pokoje a tam se nezvykle rozplácl pod tiskárnu, zadní nohy od sebe jako když se plíží voják, a tvářil se, že tam není. Zpod tiskárny vycházel jenom na záchodek nebo k jídlu.
Trvalo několik týdnů, než se "unormálnil". Oba kocouři se spřátelili, ale určitý odstup tam zůstal. Kocour byl mladý, zvědavý a docela přátelský. Jenom neměl rád, když ho někdo zdvíhal ze země. Měl krásnou dlouhou srst, která se ale často zamuchlávala přesto, že jsem ho pravidelně denně česal. Když byl hodně zamuchlaný, začal být nervózní a chumáčky si vytrhával, takže jsem ho musel donést k veterináři, který ho musel uspat aby ho mohl ostříhat, protože jinak se s každým rval. Měl obrovskou sílu a velmi ostré drápy. Ale veterinář měl naštěstí v ordinaci peroxid a leukoplast, takže než se ostříhaný kocour probral, ošetřili jsme si (vzájemně) rány.
Když se zakudlal další rok, vybavil se doktor i sestra koženými rukavicemi až po lokty - ale po chvíli zjistil, že mu nanejvýš může s jistým rizikem píchnout narkózu. Na víc jsme neměli. Ale ostříhali ho krásně, vypadal jako malý lev.
Měl jsem strach, že bude po ostříhání mít nějaké komplexy, ale neměl, naopak se velmi rozveselil. Asi ho ten kožich taky pěkně otravoval. Od té doby jsem ho začal na začátku podzimu a na jaře vyčesávat daleko drastičtěji, možná trochu trpěl, ale nakonec si zvykl a poslední roky už na stůl vyskakoval sám a česání si nekompromisně vyžadoval. Po snídani, když se uklidilo nádobí už tam byl a čekal.
Mezitím umřel ten druhý kocour, Béďa, krásně, klidně ve spánku. Abbey ho pak hledal po bytě a hlavně vždy čekal u dveří, když jsme žena nebo já přišli zvenku, snad v domnění, že Béďa přijde s námi. Chtělo to sehnat mu kamaráda.
Když jsem našel na netu kotě mainského mývalího, (říká se mu laskavý obr), byl jsem se podívat, jak vypadají rodiče. Táta byl impozantní postava, když jsem seděl u kávy a on se přišel podívat, co je to za návštěva, tak když se opřel o stůl, byl stejně velký jako já. Matinka taky nebyla žádná trpaslice. Čekali jsme, že bude, jako oba naši majňáci opravdu, ale opravdu velký.
Dostal jsem kotě, které se ke mně nejvíc hrnulo a jel domů. Nebyl v chovné knize, tak jsem mu dali jméno Pišta - Štěpán. Posléze jsme ho volali zkomoleně jako Pinďa nebo Punťa - a slyšel na ně taky. Proč? Protože nevyrostl ani do velikosti průměrného majňáka. A navíc, jak ho přešlo "objevitelské období" začal být opatrný, až nakonec se z něj stal kocour - posera. Když někdo zazvoní u dveří, už se metelí schovat do skříně nebo pod televizor. Pokud zapnu vysavač, odstěhuje se na druhý konec bytu a snaží se někam zastrčit hlavu. Když byl ještě malé hravé kotě, chtěl se vždy schovat u Abbeyho, zřejmě v domnění, že je to jeho maminka, což Abík, jakožto kocour, nesl s jistou nelibostí.
Vztahy v naší domácnosti se časem ustálily, Pinďa zvečera spával u mé ženy v nohách, když žena usnula se přesunul na své křeslo. Abík si přišel ke mě lehnout, když jsem vlezl do postele, lehl si mezi mě a stěnu a začal příst. Tomu zvuku nelze dlouho odolat a tak jsem se začal brzy propadat do spánku. Když jsem usínal, cítil jsem, jak veleopatrně vstává a za mou hlavou odchází na své křeslo. Fungoval jako uspávač, což Pinďa v podstatě taky. Do rána spali každý na svém křesle a když žena vstala, šli do kuchyně na snídani.
Nějak v době Covidu jsem chytl jakousi virózu - Covid to asi nebyl. Dostal jsem ale horečku a čtyři dny jsem jen spal, občas se napil nebo si zašel ulevit a zase spal. Špatně snáším horečku. Kdykoliv jsem se probudil, vedle hlavy mi vždycky ležel jeden z kocourů, nikdy jsem nebyl sám. Střídali se u mě jakoby podle nějakého rozpisu. Čtvrtý den viróza náhle odešla, stejně jako když přišla. Dostal jsem hlad, vstal - a bylo po nemoci. Kocouři zrušili rozpis a vše začalo jít obvyklým způsobem. Snad to stačí k pochopení, jak kamarádské máme s kocoury vztahy.
Abbey před deseti dny začalo být nedobře, přestal žrát, zvracel a v noci začal spávat se mnou. Tlapky vždycky nacpal pod pod mé tělo, zavrněl a spal až do rána. Jako by hledal u mě ochranu.
Nezdálo se mi to, tak jsem ho vzal k veterináři. Dali mu infuze, léky a nechali si ho tam. I když byl už zesláblý, bojoval jako lev, když si ho tam dávali do klece. Udělali všechny možné i nemožné testy, každý za pěkných pár tisíc a přišli na to, že má pankreatitidu. Nedá se to léčit, jen jistou dobu udržovat. Pak ještě kardiologické vyšetření a CT - a kocour slábnul a slábnul. Nakonec mu přestaly sloužit zadní nohy. Když jsem se tam byl po týdnu podívat (mezitím dostával každý den dvě infuze s léky a nechtěl jsem ho stresovat cpaním do transportky) tak na vyšetřovacím stole ležel jen stín bývalého kocoura. Měl problém i jen zvednout hlavu. Vrčel, když jsem mu ji podpíral, dokud mě nepoznal. Pak tichounce zapředl. Jako že jsem u něj.
Když ho uspávali na věky, hladil jsem ho po hlavě, on se mi díval do očí, jak to kocouři dělají, pak dvakrát zavrněl a usnul. Díval se už ne na mě, ale skrze mě, někam, kam já neviděl.
A právě tam se myslím potkám se všemi svými kocoury. Budou tam všichni, mladí, zdraví s veselýma očima a lesklou srstí. Lidi tam nebudou.
Myslím, že jsem udělal to nejlepší, co jsem pro kamaráda mohl udělat.
Ale je mi smutno.
Moc smutno.
Teď vím, proč Kocour.
OdpovědětVymazatRozumim vám. Máte mé sympatie že jste kočičí a ne psí typ.My máme taky doma šelmu, britku.Je třetí a už poslední. Když umřel náš druhý kocourek Monty byl to totální šok. Zničeho nic vyrazil zpod postele do obýváku a v cestě měl přivřené dveře, Narazil do nich tak, že jsem myslel že to někdo rozkopnul. Na místě mrtvý. Podezřívali jsme jej, že jeho příbuzný musel být pes. On normálně aportoval zmuchlané papírky. I taková umějí zvířátka být. Držte se, ono to přebolí.
OdpovědětVymazatVšichni mí kocouři aportovali. Byla to pro ně skvělá hra. Jenom Abbeyho to nebavilo. Ale neměl jsem ho o nic míň rád.
VymazatNo nic, už je na paloučku a čeká tam na mě s ostatními.
Také věřím, že se se svými kocoury a nejen s nimi jednou setkáš.
OdpovědětVymazatNám odešel domácí kocour loni, vzali jsme do třech dnů od kamarádky kotě a už mu je rok.
Zrovna včera přinesl do kuchyně myš, někudy k nám proklouzla ani nevím kudy.
Jemu ale neprokouzla.
Jan z Helvajzu.
Dobrý, aťsi smutný večer!
OdpovědětVymazatZnám to, je to zlé, když nás opouštějí naši čtyřnozí kamarádi. V mém případě to byli už dva čivaví druhové. Tomu třetímu bylo letos osm roků. Jakkoliv malí, přesto Nebojsové, kteří byli ochotní za páníčka dát svou duši, za paničku pak své srdce.
Přicházejí do našeho života a nesmírně ho obohacují. Jak jsem kdysi řekl své manželce - když je s námi, člověk nikdy nemá problém, kam s očima, i kdyby byla třeba "tichá domácnost".
Jenže jim příroda dovolila jen kratší úděl, a tak nás také, když přijde jejich čas, neskonale zarmoutí.
A chlap, i kdyby byl z ocele, se nestydí za slzy v očích..... Tím spíš, když si je vědom, že už ten případně příští by byl nad jeho termín.
Krásně jste to napsal, slzy v očích... spolubydlící tří kocourů.
OdpovědětVymazatDíky za Vaše příspěvky, tento byl dojemný. Krásné oči s předchozím vyznáním vhání slzy. Kočky se mi líbí, ale nikdy jsem žádnou neměl. Asi i proto, že jsem vlastně kočovník.
OdpovědětVymazatMěl jsem několik pejsků, jak je u pastevců zvykem, teď mám maličkou kozu Míšu a beránka Béďu. Jsem jejich maminka, vychoval jsem je od narození na láhvi. Míšu vozím na cesty sebou, protože by sama dělala neplechu a skákala na auta. Dnes při večerní pastvě jsem vnímal její pohodu, když jsem s ní, koukal na jemnou tvář a do oči a uvědomoval si to pouto mezi námi. Myslel i na to, že nic není na vždy a byl rád, že jsme teď spolu.
Kocoure rád Vás čtu. Sám nepíšu, jsem čistý a radostný konzument všeho, co přináší radost a krásu a poznání. Vás to lidské pinožení a motání se na místě občas štve, ale ono je to také zajímavé, už tisíce let. Někdy v tom jde najít půvab a snad i smysl.
Naplněné dny i v těchto časech.
Ano, ztráta "němé tváře" bolí úplně stejně, jako ztráta blízkého člověka.
OdpovědětVymazatVelice pěkné. Kocoure, umíte. Uložím do své pokladničky.
OdpovědětVymazatHezky jste to napsal. Také vím jak se cítíte.
OdpovědětVymazatMoc...
OdpovědětVymazatTomu rozumím. I když je to "jenom" zvíře, stejně je to člen rodiny. Naše mourovatá kočka se dožila skoro 18 let. Našla si nás sama. Jednou v zimě, to jsem ještě kouřil, jsem stál venku na dvorku s cigárem a objevila se tam mourovatá míca, mňoukala, ale ještě se bála. Chodila ale pravidelně, tak jsme jí dali něco k žrádlu, potom se odvážila dovnitř a už u nás zůstala. To bylo začátkem roku 2005, veterinářka na prohlídce určila její věk na 3 roky. A byla s náma až do léta 2020. I když posledního půl roku marodila s nádorem v nosních dutinách, stejně pořád ráda lezla po stromech na zahradě. Když bylo venku teplo, byla tam nejraději a tak jsme jí tam taky nakonec uložili.
OdpovědětVymazatParadny kocur to bol. Tento rok koncom aprila som takto dosiel o macku... strnastrocna Fionka mi den predtym sedela na kolenach a rano som zistil ze nemoze na zadne nohy... sedlova tromboza sa tomu hovori. Skusil som u zverolekara, aj sa jej polepsovalo v opatere... a potom veci nabrali rychly spad, ani som nestihol prijst, co ma dodnes sere.
OdpovědětVymazatJama co som kopal... radsej by som kona zakopaval ako jednu macku, kor ked poskladana na hline vyzerala ako keby len zaspala.
Nuz co, hrobky maciek mali uz Egyptania, a asi kazdy kto sa s nejakou skamaratil chape preco. Pes je prinajlepsom sluha alebo gaspar, macka pripadne kocur su ku cloveku rovnocennym kamaratom.
Také jsem před pár lety pochoval kocourka. Prožili jsme toho spolu hodně. Doprovázel nás na procházkách jako pejsek. Byl to "doprovodný kocourek". Člověk si pak uvědomí, že skončila další krásná etapa života. Jó, za kocourka ještě bylo na světě dobře...
OdpovědětVymazatPřed léty mi známá nechala pohlídat na 14 dnů psa a odjela do Švýcarska. Je tam dosud a Onda u nás zůstal 13 let. Byl jsem s ním denně a byl s ním i při jeho odchodu. Je to 10 let a nechci již zvíře. S koncem se neumím vyrovnat… ty oči…. Jsem slaboch.
OdpovědětVymazatJá byl Ládíku u mnoha konců. Ale to zvířátko je klidnější, když s ním je jeho páníček. Jen jednou jsem odešel před jeho uspáním. Teprve usínal. Ale když jsem byl venku z ordinace, kocour zaplakal takovým hlasem, že na to nezapomenu. Nebyla to bolest, ale strašný smutek, že jsem ho opustil.
VymazatTen pláč nezapomenu do smrti a už to nikdy neudělám. Je to zbabělost.
Krásně jste to napsal. Já už doprovodil tři kočky tam, odkud není návratu a nejen věřím, přímo spoléhám na věčné setkání, kdy nás nic nerozdělí. Ale ještě bych rád dochoval dvě kočičky, které mi dělají společnost.
OdpovědětVymazat