čtvrtek 18. září 2014

Letem světem internetem...
Následující text mi zaslal kamarádem e-mailem, určitě k pobavení. Možná, že mnozí z vás už ho viděli. Kdo ho ještě neviděl, tady je, shledal jsem, že je nejenom zábavný, ale že je na něm i ledacos k zamyšlení:
   

Jef Foxworthy je americký komik, televizní a rozhlasový bavič a také autor, který se pozastavuje nad tím, že (citace):

"Je to zvláštní - můžete dělat vtipy na katolíky, papeže, židy, křesťany, Iry, Italy, Poláky a bůhví na koho ještě, ale je (prý) necitlivé, když vtipkujete o muslimech. Jsem přesvědčen, že čím dřív budeme mít všichni stejné měřítko a pravidla pro všechny, tím bude lépe".
A nabízí své desatero:
 1. Jestli se živíte rafinováním heroinu, přitom ale máte morální námitky vůči alkoholu, asi jste muslim.
 2. Pokud máte samopal za 3 tisíce dolarů a odpalovací zařízení raket za 5 tisíc, a přitom si nemůžete dovolit koupit boty, asi jste muslim.
 3. Jestli máte víc manželek než zubů, asi jste muslim.
 4. Jestli si utíráte zadek holou rukou, ale vepřové považujete za nečisté, asi jste muslim.
 5. Jestli si myslíte, že vesty existují jen ve dvou provedeních - neprůstřelné a sebevražedné našlapané výbušninami s hřebíky a ložiskovými kuličkami, asi jste muslim.
 6. Pokud si nemůžete vzpomenout na nikoho, komu jste ještě nevyhlásil džihád, asi jste muslim.
 7. Jestli se domníváte, že televize je nebezpečná a přitom běžně v šatech nosíte výbušniny, asi jste muslim.
 8. Pokud jste ohromen odhalením, že mobilní telefon může sloužit i k jinému účelu, než k odpálení bomb u silnic, asi jste muslim.
 9. Jestliže nemáte nic proti ženám a myslíte si, že každý muž by měl vlastnit alespoň čtyři, asi jste muslim.
 10. Jestliže shledáte, že toto vše, co tady říkám, je urážlivé či rasistické, a nepošlete to dál, asi jste muslim.

Muslimské záhady


Každý se diví, proč jsou muslimští teroristé schopni tak rychle spáchat sebevraždu, no ale na tom není mnoho k divení:

 • žádné Vánoce
 • žádná televize
 • žádné nahé ženy
 • žádný fotbal
 • žádné jídlo z vepřového masa
 • žádné hot-dogy
 • žádné burgry
 • žádné pivo
 • hadry jako šaty
 • ručníky jako klobouky
 • neustále kvílící idiot na věži
 • víc než jedna žena
 • víc než jedna tchyně
 • nesmíte se holit
 • vaše žena se nesmí holit
 • nesmíte smýt smrad osla
 • vaříte na velbloudím trusu
 • vaši ženu vám vybere někdo jiný
 • vaše žena smrdí hůř než váš osel
Na to jim řeknou, že až zemřou, všechno se zlepší.
Není to dobré a může to být i o hodně horší.


MUSLIMOVÉ NEJSOU ŠŤASTNÍ!

Nejsou šťastní v Gaze…
Nejsou šťastní v Egyptě…
Nejsou šťastní v Libyi…
Nejsou šťastní v Maroku…
Nejsou šťastní v Íránu…
Nejsou šťastní v Iráku…
Nejsou šťastní v Jemenu…
Nejsou šťastní v Afghánistánu…
Nejsou šťastní v Pákistánu…
Nejsou šťastní v Sýrii…
Nejsou šťastní v LibanonuTAK, KDE VLASTNĚ JSOU ŠŤASTNÍ?

Jsou šťastní v USA
Jsou šťastní v Austrálii ...
Jsou šťastní v Kanadě ...
Jsou šťastní v Anglii
Jsou šťastní ve Francii ...
Jsou šťastní v Itálii ....
Jsou šťastní v Německu ...
Jsou šťastní ve Švédsku ....
Jsou šťastní v Norsku ...
Jsou šťastní v Holandsku ....
Jsou šťastní v Dánsku


V zásadě jsou šťastní v každé zemi, která není muslimská, a jsou nešťastní v každé zemi, která muslimská je!

A KOHO Z TOHO VINÍ?
Islám ne. Nikoho z jeho vůdců. Ani sami sebe.
VINÍ Z TOHO ZEMĚ, KDE JSOU ŠŤASTNÍ!

Chtějí měnit ty země tak, aby byly jako…

ZEMĚ, Z KTERÝCH PŘIŠLI A KDE BYLI NEŠŤASTNÍ! 

Tady nelze vyjít z údivu. Jak k čertu, mohou být tak pitomí? A my jim to, aby naše země přetvořili na islámské, dovolujeme? 

Jsme demokrati anebo blbci?


Drak Pražský


115 komentářů:

 1. Tuhle dávku rozkošných jedovatostí jsem už dostal před časem. Nakonec to tu vyvěsil Drak. Ale ono se celkem toho nedá mnoc dodat.
  Jedině to ryzí české pohádkové: "Ba, ja, ja!"

  OdpovědětSmazat
 2. jj, je to nádherně politicky nekorektní
  Něco pravdivé, něco nadsázka v duchu vtipů o křesťanech, židech, skotech ....

  OdpovědětSmazat
 3. Politická korektnost / kapitánu Nemovi:

  Myslím, že politická korektnost je jednou z posledních věcí na světě, o kterou bych vědomě usiloval :-) Spíš považuji za vhodné usilovat o to, aby tenhle škodlivý balast co nejdřív zmizel v propadlišti dějin. Mně naprosto stačí být korektní normálně v tom pravém a původním smyslu toho slova, o to myslím má smysl usilovat.

  Humor, má-li být krátký a výstižný, musí se často uchýlit k nadsázce. Bez ní by to měl těžké, mnohdy rovnou nemožné.

  OdpovědětSmazat
 4. Politická korektnost je vznešený název pro zbabělost, pro strach nazvat věci prravmi jmény.
  Tenhle blog je programově politicky nekorektní - proto byl vlastně založen.
  Zde jsou "zlobiví chlapečci", kteří nemají sice moc věci změnit, ale mají chuť vykřiknout zjevnou
  pravdu, že král je nahý.

  OdpovědětSmazat
 5. Politická korektnost / StK:

  Zbabělostí se to stalo až později. Na počátku byla falešná touha páchat dobro. Tahle touha dík nevědění a pýše a v kombinaci s reálnou politickou mocí, je v tom lepším případě kontraproduktivní, v tom horším zhoubná. Takže touha páchat dobro, spolu s arogantní blbostí, nadané reálnou politickou mocí, nám tu začaly dirigovat skoro celou společnost v tom smyslu, co si má o čem myslet a jak se v tom, či onom případě má chovat a podle toho to také vypadá. Nejdřív to bylo jen kontraproduktivní, teď už to přešlo do zhoubného stádia. Jestli se s tím třeštěním přiměřeně včas nic nepodnikne, může společnost skončit v křečích a troskách.

  OdpovědětSmazat
 6. A z toho plyne logický závěr, že jedinou skutečně účinnou obranou proti muslimům je zavedení islámu.

  OdpovědětSmazat
 7. Čistou logiku miluji!

  Naštěstí svět se chová logicky jen v počítačovém provedení. Zbytek světa je založen na výjimkách, které teprve potvrzují pravidlo. [;>)

  OdpovědětSmazat
 8. Zavedení islámu / Obuvníkovi:

  Oni ti zatrachtělí vozembouchové ten islám u sebe doma zavedený mají. Zajímavé je, že od něj zdrhají směrem do Ameriky a Evropy, až jim zadnice drnčí. Jediné co je tedy třeba, zajistit je, aby zůstali doma a užili si toho úžasného islámského blaha dosyta a ti, co to chtějí islám zavádět tady, tak aby byli odesláni expres domů, kde už to mají, ať i toho blaha užijí dosyta, prosím pěkně bez nás, kteří o něj nestojíme. Jezdit jim tam nebudem. V tomhle ohledu se chovají naprosto racionálně jen Japonci a Číňané a trochu snad Izrael. Zato Euroatlanti jsou padlí na hlavu a zralí k vyhubení a to jen a pouze dík vlastní neochotě či neschopnosti, hájit si svoje místo pod sluncem a brát se o něj.

  OdpovědětSmazat
 9. ...jezdit jim tam nebudem!
  Myslím, že zatím budeme muset. Jednak tam mají pod pískem takovou tu smrdutou kapalinu, která hoří a dá se nalívat do nádrží aut, jednak potřebujeme někde prodat všelijaké naše "rotační uňuchadla" a jiné výdobytky rozvinutého kapitalismu, protože E-Ukrajina nás na dlouho nespasí a jestli se "báťuška car celé Rusi" Putin (90% podpory) nazlobí, nebude sem proudit ani ta smrdutá hořlaví břečka, ani hořlavý plyn. Aspoň ne dost. A nemusí to být ani zlý Putin. On už i hodný Porošenko vyhrožoval, že zaškrtí kohouty, když mu EU dostatečně finančně nepomůže.
  Modleme se, ať není tuhá zima.

  OdpovědětSmazat
 10. Zase tak moc bychom tam ani jezdit nemuseli, kdyby kupříkladu skoro všechno temelínské teplo nehučelo do atmosféry bez užitku, dík zkorumpované a vyloženě bezkoncepční debilitě některých zainteresovaných osob a institucí.

  O německém "Atomaussteigu" radši nemluvím, protože na to se nic moc slušného říct nedá a sprostý být opravdu nechci.

  A vůbec mi to mnohdy připadne, jako bychom dělali vše myslitelné proto, abychom navěky zůstali závislí na kdejakém padouchovi. Ať už je to jak chce, je to především následek blbých rozhodnutí těch, co na něco mají vliv.

  Netroufám si odhadnout, nakolik je nadějná jaderný fúze z hlediska jejího zprovoznění v dohledné době, ale předpokládám, že si to nějaké ty desítky let ještě vyžádá, nepřijde-li nějaký převratný nápad či objev. Ale i bez té jaderné fúze existuje poměrně dost jiných reálně slibných projektů, jak se k nějaké té energii a palivu dostat tak, aby nebylo bezpodmínečně nutné nechat si líbit kdeco od kdejakého padoucha. Blbé je, že prachy letí oknem na kdejakou blbost, mnohdy i rovno na cosi, co chce celou civilisaci jak jí známe pohřbít a na věci žádoucí a kloudné se pak vyloženě a blbě nedostává.

  OdpovědětSmazat
 11. Co se ukrajinské krize a anabáze týče, tak krom značného rozhašení a rozladění a výsledného zhoršení kdečeho v Evropě a evropských záležitostí jako takových a současně s tím významného vylepšení pozice Číny, zejména té vyjednávací, opravdu nevidím jediný rozumný a racionální účel toho všeho humbuku a průšvihu. Tohle nám byl tak akorát čert dlužen.

  OdpovědětSmazat
 12. Draku,
  Na té teplotě, na jaké "hučí do vzduchu" je temelínské odpadní teplo nejen ekonomicky, ale i techncky prakticky nevyužitelné. A protože pokud vím, tak Budějice mají (alespoň z části) páteřní rozvod parní, bylo by to docela tecnicky komplikované i při vyvedení tepla z turbíny v parametrech pro standardní horkovodní rozvod.

  OdpovědětSmazat
 13. Temelínské teplo:

  Dobrý hospodář, když už to teplo vyrobí, by ho měl zkusit zužitkovat a ne ho pouštět do luftu, ale my asi nejsme jako hospodáři dost dobří. V každém případě se ten současný stav jeví přinejmenším jako podivný, ne-li nežádoucí. I když investice na předělávky by si byla značná a dovedu pochopit, že se to historicky mohlo nějak navrstvit a dobrat se až do současného divného stavu, přesto by to asi chtělo, aby se někdo přinejmenším zamyslel a aspoň přibližně propočetl, zda by nestálo za to zkusit s tím teplem něco podniknout.

  OdpovědětSmazat
 14. To není jen JeTe.
  To je spousta nehospodárností, které jsou nehospodárnostmi jen proto, že je nastavený takový model hospodaření. Myslím, že se mu říká "udržitelný rozvoj". Fráze jako kravinec.

  Příklady: Přímo z okna ve své pracovně vidím škvírou mezi věžáky komín koksovny, ze kterého každou chvíli šlehají plameny do výšky cca 20-30 m. Koksárenský plyn, který se v Ostravě za "hlubokého totáče" čistil a používal pro domácnosti i kotelny. A nevypouštěl se do povětří bez užitku. Zapálit se prý musí, protože by mohl zamořit okolí. Takže raději zemní plyn dopravujeme potrubím tisíce kilometrů plyn z Ruska. Platíme a jsme závislí na libovůli Ruska. A koksárenským plynem ohříváme planetu. O tomhle se Zelení moc nezmiňují. Raději řeší kravské prdy.

  Nebo: Naši zelináři budou zaorávat papriku, protože je výhodnější ji zaorat a vzít si od EU na takové ztráty dotace. Dtto sadaři a jablka. Pravili v TV. Nejsem zemědělec, ale ti drobní tam u nás v Sudetech raději prodají brambory za 3 Kč/kg než aby je nechali shnít. Dtto jiné přebytky.

  Moje babička byla dcerou statkáře - ale zužitkovávalo se, co se jen trochu dalo. Jak na zahradě, tak v kuchyni. Děda dokonce rovnal i hřebíky a používal je podruhé - tedy pokud nebyl hřebík "na uzel". A to tenkrát hřebíky byly levné. Ale děda pravil, že stejně jenom tak sedí, tak si vzal kladívko a malou kovadlinku a rovnal a rovnal.

  A ještě něco: Chodím několikrát denně přes ostravskou "Fukušimu". Kolem, na lávkách přes železniční trať a přes výpadovku jsou rozházeny stovky PET lahví, papírů, kelímků od kávy a jiného, docela snadně ukliditelného materiálu. A přitom v novinách čtu o tom, že "nezaměstnanost", hlavně u nižších kvalifikačních předpokladů. Co takhle zaměstnat pár nezaměstnaných tím, že dva - tři se ráno po rozednění projdou okolím toho maxi-obchoďáku a ty věci posbírají? Obchodní centrum by určitě našlo pár stokorun na odměnu pro tyhle lidičky a bylo by pořád uklizeno a oni "lidičkové na dávkách" by měli trochu víc peněz. Proč tohle nejde?

  Projeli jsme s kamarádem před třiceti lety na motorkách několikrát celou republiku křížem krážem a kolem dokola - a za noclehy jsme obvykle neplatili. Buď jsme spali v lese, nebo u někoho, komu jsme třeba večer naštípali dřevo, opravili lampičku nebo pomohli vyměnit pneumatiku u traktoru. A ještě jsme obvykle dostali jídlo na cestu. Pravda - stát asi tratil, protože žádné daně nikdo neodváděl ale přesto byli všichni spokojení.

  Ale tohle asi není ten "udržitelný rozvoj", že?

  OdpovědětSmazat
 15. Ne, opravdu to není jen JeTe / udržitelný rozvoj:

  Opravdu se nehorázně neplýtvá jen v JeTe a řekl bych, že vedení ČEZu či JeTe za to až tak moc nemůže, že mnohem větší kus problému vězí někde jinde a v někom jiném.

  Moje babička a rodiče, kteří pamatují válku, by o tom všem plýtvání, kterého si já někdy ani nevšimnu, protože přeci jen jsem hladem nikdy netrpěl, mohli vyprávět a vyprávět a protože to plýtvání silně vadí mně, který v ničem podstatném nikdy netrpěl nedostatkem, dovedu si představit, jak moc to musí vadit a jak moc to musí bolet ty, kteří zažili hlad a nedostatek na vlastní kůži a navíc ještě i dlouhodobě a teď vidí to plýtvání.

  Udržitelný rozvoj, tedy takové chování se k okolnímu prostředí, aby se v něm pořád dalo příjemně žít, není zcestný či úchylný. Úchylné a zcestné je, jakým způsobem si to všechno přivlastnili, ohnuli a zneužili všichni ti psychpatičtí kleptomani, kteří se tím zaštiťují za účelem nevídaného plundrování veřejných rozpočtů. Proti téhle loupeži za bílého dne a povinného jásotu okrádaných je ostatní běžná kriminalita jen primitivismem a pobledlou závistí, takhle se to dělá, pěkně ztropit humbuk, hysterii a pak pumpovat prachy po celých hromadách a pěkně v rámci zákona, aby za to ani nešlo nikoho zašít. Tomu říkám profesionální výkon na straně těch, co to spískali a jakou neuvěřitelnou debilitu a ovčanství to vnímám na straně všech těch, co se takhle nestydatě nechají obírat a jako profesionální debilitu to beru u těch, co u toho ještě hýkají nadšením a blahem. A že jich je...

  OdpovědětSmazat
 16. Draku, StK:
  Nechci být impertinentní, a rozpoutávat tady flame, ale v jakém směru jste byli technicky vzděláváni za dob studií? A co všechno si ještě pamatujete z toho, co jste od té doby nepoužili? Jak jsou vám vzdáleny termomechanika a hutnictví?
  Hutnictví a výroba koksu se dá celkem dohnat samostudiem, to je místy docela zajímavé počtení, ale termo ne. Termo je docela hustý matematicko-fyzikální maso a jedno ze sít na VŠ.
  Omlouvám se, nemám dar dělat popularizaci vědy a techniky a hbitost prstů na psaní delších článků. Přijměte proto prosím jako fakt že jste se, minimálně k Temelínu (koksování uhlí je mi o trochu vzdálenější než termo ale základy mám taky) blízko k úrovni Katky Jauvajs.
  Věřte mi, že to vytápění Budějic z Temoše se počítalo a v původním projektu na 4 bloky bylo. Jenže se dvěma už se bez záložního zdroje neobejdete. Vzpomeňte si na ty srdcervoucí reportáže jak lidi mrznou, pokud je v zimě nějaká porucha na tepelné síti. A to teplo taky není zadarmo. Má cenu nevyrobené elektřiny (musíte vyvést páru z turbíny na vyšší teplotě) + všech dalších souvisejících investic.
  A pokud jde o to, že dříve se na statku všechno zužitkovalo? Současná verze toho odpovídající rozdílu mezi masokombinátem a domácí zabíječkou je používání separátu.
  Jak moc jste ochotni mrznout pokud by lehly oba bloky ETE?
  Kolik jste ochotni platit za to, abyste nemrzli pokud náhodou lehly?
  Kolik jste ochotni připlatit, aby se na jatkáchvšechno dělalo jako při domácí zabíjačce? Anebo alespoň jako mezi válkami?
  atd

  Zkrátka, zase ten Tovje, pošklebuje se za každým rohem.

  Proto prosím, odborné věci nechme odborníkům

  HOWGH

  OdpovědětSmazat
 17. PS:
  zaměsnávání nezaměstnaných veřejně prospěšnými pracemi (převážně úklidem) zakázal ústavní soud .... (pokusila se o to Nečasova vláda)

  OdpovědětSmazat
 18. 2 Nemo:
  Nojo, ÚS je ÚS, to se selskou logikou nemá nic společného. Svět právníků (ne přirozeného práva, to je, myslím, něco jiného) je jiný svět. Třeba takový Úřad pro ochranu osobních údajů - to je tedy věc...
  ===
  Ad koksovny: Koksárenský plyn tady byl potrubí. Pamamtuji. Pak se přešlo na zemní, že je to čistší (asi ano) a levnější. To ovšem platilo v RVHP. Už dávno, dneska ne. Takže běží globální směna čej=hokoliv za cokoliv - a ten plamen (právě zase hoří a ohřívá vzduch nad Ostravou) je toho důsledkem. I když je jeden z mých někdejších spolupracovníků technikem v JeTe, nevím o jejich tepelném hospodářství celkem nic. No - když to nejde, tak to nejde. I když by nějaká záložní teplárna asi(?) mohla výpadek odpadního tepla JeTe jistit, případně doplňovat jeho objem. Ale jak jsem říkal - je to mimo můj obor.

  OdpovědětSmazat
 19. Dodatek:
  Já osobně jsem ochoten si připlatit za návrat k šetrnosti. Už jenom proto, že se spousta jídla vyhazuje - případně likviduje za účelem udržení ceny. Nějak jsme ztratili úctu k práci druhých. A konkurenční boj sebou nese různé "roztomilé capovinky" - například vznik a následná likvidace mlékomatů - protože to byla konkurence, rozjela se velká kampaň o hypotetické závadnosti mléka - a nakonec mlékomaty zkrachovaly. Už se zase pomalu vracejí.

  A ještě něco Kapitáne: Ta práce (teď je to o jídle) se vykonává i tak. Musí, samo nic nevznikne. Jen se to dělá někde jinde, lidmi, kteří nejsou tak dobře placeni, jako zdejší. Tady se asi nedomluvíme - jsem antiglobalista a to ve většině případů. Specializace je docela fajn ve vyspělých technologiích - ne tak už v šití bot nebo kalhot, případně chovu skotu.
  Vidím to v Sudetech: Tam, kde byly pole jsou pastviny, na kterých se nic nepase, jen se traktorem poseče tráva a nahlásí EU, která za to, že tráva shnije v balících na kraji pole vyplatí majiteli pozemku (ne tedy sedlákovi, to slovo je určené pro jinou, důstojnější profesi) dotace. Pokud je na pochopení tohohle potřeba vysoké ekonomické vzdělání, je to asi špatně. Selský rozum někdy klame - ale příliš vědecký přístup také. Řekl bych, že častěji.

  Takže máme "levné potraviny" na kterých se přiživuje spousta jiných profesí a ty neprodané potraviny končí v odpadu, protože zákony praví, že se nesmí dát potřebným - respektive se za ty rozdané musí zaplatit daň.

  Opravdu myslíte Kapitáne, že to je v pořádku? Že tohle je ten nejsprávnější "udržitelný rozvoj"?

  Kolikrát jsem musel umělcům vysvětlovat, že tohle nebo ono je složitá cesta k výsledku, který se dá pořídit mnohem jednodušeji a levněji. Že se běhá po někým už předem naprogramovaným klišé. Mluvím tím proti sobě - nemám pak práci. Ale říct to musím.
  ===
  Někdy o té překombinovanosti (v kumštu) napíšu článek. Je to sice dost specifický obor, ale některá pravidla chování/jednání lidí jsou stejná ve všech oborech.

  OdpovědětSmazat
 20. Ještě k šetrnosti:

  JeTe:

  A proč se nepostavily rovnou všechny 4 bloky, podle původního projektu? Protože by se pokazily kšeftíky zainteresovaných zelených a kleptomanů a ještě těch druhých, přisátých kolem některých uhelných elektráren? Asi ano, a takhle je to s kdečím.

  Obecně:

  Chápu, že věci ve skutečnosti nemusí být tak jednoduché, jak se to může jevit více či méně laickému pozorovateli zvenčí, ale pak je nutné, aby veřejnoprávní média plnila svou funkci a co nejobjektivněji vysvětlovala a šířila osvětu, což se evidentně neděje. Místo toho se jimi jen šíří zainteresované agitky těch či oněch skupin zainteresovaných kleptomanů, které z hlediska úrovně a elegance projevu připomínají rozhýkaného osla a věcně obsahují chyby, které by neudělal ani žák základní školy, pakliže by jí řádně navštěvoval a rozuměl výkladu.

  Zemědělství:

  A nač vlastně potřebujeme ty dotace? Abychom pokřivili a zprasili trhy? Aby české vepřové s minimem dotací bylo dražší, než holandské i s dopravou sem? To jsou ti Holanďané o tolik lepší? V pěstování vepřů a zpracování jejich masa ani ne, byť jejich výzkum na tomto poli má velice zajímavé výsledky. Ale určitě jsou mnohem lepší v prosazování jejich zájmů a zájmů jejich lidí uvnitř EU, jinak řečeno, jejich politici neshodí jejich zájmy za nějakou tu trafiku tak snadno a rychle, jako ti naši.

  Závěr:

  Celý ten cirkus kolem spěje k tomu, že se skoro nikomu nedá skoro nic věřit, pomalu ani ten pozdrav ne a působí to na celou společnost dost destruktivně. Vznáší se nám tu ve vzduchu krize důvěry a roztahuje se čím dál tím víc a zamořuje a ničí kdeco kolem. Jestli se s tím nezačne přiměřeně včas něco dělat, neskončí to dobře.

  OdpovědětSmazat
 21. Koksárenský plyn
  (stejně jako svítiplyn - ono je to skoro totéž, zálež na tom, co je produkt hlavní a co vedlejší) je jedovatý - má významný podíl (25 % ????) oxidu uhelnatého - CO.
  Zemní plyn
  CH4 čili metan, pokud vím, jedovatý snad není, rozhodně ne tolik jako svítiplyn
  proto možná už do bytů svítiplyn nwsmí - nevím, fabuluji

  Je otázka, jestli ty plameny co Kocoure vidíte je opravdu průběžně spalovaný koksárenský plyn anebo jen plyn z počátku koksování (ještě nemá potřebnou kvalitu, možná je smíšen se vzduchem - to by mohlo i bouchat) a potom při vytlačování žhavého koksu ven než se uhasí - s tím nejde udělat vůbec nic

  4 bloky ETE
  Jeden z důvodů byl i výrazný útlum těžkého průmyslu a celkový propad hospodářsttví a energeticky náročných výrob - sklo - po plyšáku. Tolik elektřiny opravdu potřeba nebylo

  Zemědělské dotace
  aby bylo levný žrádlo (aby byly ovce v klidu - chléb a hry, to už taky bylo) a nebyla dovozní cla na ochranu domácí produkce - to ve svobodném světě nevypadá hezky

  Lepší když se ta tráva alespoň za dotace poseká než aby tam rostla buřeň a ještě víc trápila alergiky

  jestli se mi tenhle systém líbí - nelíbí, jenže už tady vznikl relativně odolný a silný ekosystém. Pokusíte se ho oslabit a narušit a semele vás jak Nečase protikorupční boj - i když, s Nagyovou si to připohnojil (především) sám. Anebo mu ji nastrčili - vzpomínáte na Bony a klid - Evička tričko??

  a teď už s tímhle tématem opravdu končím, myslel jsem už včera že jsem se vykecal dost.

  OdpovědětSmazat
 22. Nevím Kapitáne, ale zeptám se. [;>)
  Manžel ženiny sestřenky byl donedávna ředitelem koksovny - snad by to mohl ledacos vědět.

  * Bydlel jsem pár set (200) metrů od koksovny ve vysokém baráku a na baterie jsem viděl. Př vytlačování už není jak a co zachytávat. A při hašení vzniká jen vodní pára (+ když byl správný vítr, kousíčky koksu unášené párou nám lítaly až do oken. Když zazněl zvon, který ohlašoval vytlačování, byl u nás doma poplach a rychle se zavírala okna. [;>))

  * svítiplyn - to jsou správná fakta. Nicméně tenkrát v Rudém Právu bylo argumentováno, že čištění je dražší než zemní plyn ze CCCP. ¨
  Opravdu je svítiplyn "špinavější" - pod hořáky třeba v karmě byl z něj dokonce jemný popel. Musel vznikat při spalování - trubkami snad nemohl projít. [;>)) Dnes už žádný popel nevzniká. Ale metan - zeptejte se havířů, jestli je dost jedovatý nebo ne. Navíc taky není cítit, tak se přidává merkaptan. A navíc - metan krásně bouchá při velkém rozpětí koncentrací.

  Ale tohle už nevyřešíme. Nicméně si nehodlám nechat zavřít hubu tím, že "tak to bylo nadnárodně určeno". Pokud mě chce někdo přesvědčit, bude muset poctivě argumentovat, ne vyhrožovat EU-soudy. Zatím vidím lži v dotacích, v příkazech typu "úsporky" (je to jenom obyčejná zkroucená zářivka s vestavěným měničem VN v patici), které byly vnuceny na trh jen proto, že byly postaveny fabriky na jejich výrobu a bylo je třeba využít bez ohledu na to, že celkové množství rtuti v úsporkách násobně překračuje množství Hg v lékařských teploměrech, který má obvykle doma každá rodina jen jeden a to velmi dlouho. Nástup skutečně moderního světelného zdroje, LED, je (domnívám se!) nějakými podmínkami také podvázán (LED z Číny jsou za 1/3 peněz), aby se úsporky "dovyužívaly".
  Velké lži s "globálním oteplováním" důkazy byly zfalšovány zcela programově (je dost hnusné, že se k tomu nechalo podplatit tolik lidí, kteří si říkají vědci) a na fotovoltaice, bionaftě i na vrtulích si zase vydělávají jen někteří. Pomocí dotací, pochopitelně. Tyhle "obnovitelné zdroje" budou mít smysl teprve tehdy, až budou k dispozici dostatečně kapacitní akumulátory za přijatelnou cenu, které dokáží letní solární energii dodávat v zimě, kdy je slunce nízko nad obzorem a den je krátký. A KRAJINA NENÍ DNES ZLATÁ OBILÍM, ALE JEDOVATĚ ŽLUTÁ ŘEPKOU.

  Atd., atp. Ale někdo někdo musí upozorňovat na lži, které nám propaganda vytrvale šoupe do hlavy. Na to, že "císař je nahý". Tolik Eviček Tričko neseženou!

  Mimo jiné, tak dnešní propaganda se mi zdá mnohem hutnější a komplexnější, než byla v letech 1968 - 89. Jenže není založena na principu "stranické disciplíny", nýbrž na "dotacích" - třeba formou zadávání / nezadávání inzerce. Jenže - každý tlak vzbudí odpovídající protitlak. A tak je tu tahle Útulna. Není vůbec významná - ale není zdaleka osamocená. Takže další tah "věrchušky" bude pokus omezit svobodu internetu. Už se to děje různě ve světě a k nám už tohle infiltruje taky. Třeba různými filtry v Googlu. Co o nich víme... Já mám jen podezření.

  A jednoho dne zmizí z vyhledávačů i tenhle blog. Nikdo sem nebude chodit, protože o něm nikdo nebude vědět. Doufám, že já už budu v tu dobou čichat ke kytkám zespoda. Druhou doba "nesvobody" už nechci zažít.

  OdpovědětSmazat
 23. Napadla mě ještě šílenost:
  Tak, jak se zaorávají či jinak likvidují různé zemědělské komodity aby neztratily na trhu cenu, mohli by se zaorávat nebo jinak ekologicky a genderově vyváženě i politici když jich je nadúroda.
  Aby politik neztratil na trhu svou cenu... [;>))

  OdpovědětSmazat
 24. A já si tak nějak tady souzním....
  Kterakžto přijde že tak velmi shodné názory?

  OdpovědětSmazat
 25. Ad zaorávání politiků - skvělá myšlenka!

  Jinak k té JETE: i to nižší teplo by se dalo užít k vytápění skleníků, ale musel by tam být náhradní zdroj pro nouzové situace.

  OdpovědětSmazat
 26. Ovládnutí kyberprostoru:

  Určité patrné snahy ovládnout a podmanit si kyberprostor tu samozřejmě už nějakou delší dobu patrné jsou, ale zatím se to ve výsledku jeví tak, že:

  * Jedná se o poměrně složitou záležitost ohledně národního ústavního, obchodního a komerčního práva, mnoha států a práva mezinárodního, takže to není až tak jednoduché, jak by někteří soudruzi rádi.

  * Jedná se o velice náročnou záležitost z hlediska technologického a i z hlediska zajištění odborného personálu jak co do počtu, tak především do kvality. Tohle totiž nemohou dělat blbci a když ano, přestane to celé poměrně rychle fungovat a to by jim pak soudruzi nadnárodní velkokapitalisti dali co proto, kdyby jim přestaly fungovat banky a burzy a další úžasnosti a vymoženosti :-)

  Ve výsledku se tedy zatím mrví a zaplevelují národní legislativy pro případ, že kdyby někdy něco nastalo a někdo něco musel udělat, tak aby proto byl právní rámec, ale v praxi nejsou zatím ani lidi, ani prachy ani technika na dostatečné úrovni. A sítě mezitím rostou a sílí.

  Když se nad tím ale zamyslíte, tak ono zase pro nějaké tuhé až totalitní ovládnutí kyberprostoru není až tak nutný důvod. Ano, na jedné straně víme, že těm velkým zdrojům není co věřit a na té druhé zase víme, že mezi těmi malými není jednoduché si vybrat, protože jednak jen velmi málokdy mají informace přímo od zdroje a druhak je mezi nimi halda pošuků, kteří ve všem vidí nějaké spiklenecké teorie a podobné pitomosti, takže si myslím, že je kyberprostor z jedné části brán jako poměrně neškodný odpouštěcí ventil bez většího významu a z té druhé, je brán jako užitečný prostředek pro ovlivňování ovčanstva prostřednictvím sociálních sítí. Současný stav tedy asi ani není zrovna vůle a potřeba příliš měnit.

  Zaorávání politiků:

  To by asi nebylo zrovna praktické. Je to poměrně náročné energeticky i pracovně a mohlo by to také někde poškodit vodní zdroje, nebo způsobit nějakou epidemii. Mnohem jednodušší a praktičtější by bylo zatopit tím matrošem v Malešické spalovně. neubylo by a nepoznali bychom to a když ano, tak nejspíš jako zlepšení stavu věcí veřejných.

  OdpovědětSmazat
 27. JeTe / teplo a skleníky / ASP:

  Taky mi to napdlo, jen jsem si nebyl ani trochu jistý, že by o budování skleníků někdo v dnešní době stál, ale to teplo by se na to v každém případě nepochybně zužitkovat dalo.

  OdpovědětSmazat
 28. Jedovatě žlutá řepka:


  Jedovatě žlutá řepka, je krom naprosto zcestně nastavených dotací mimo jiné i dokladem toho, jak si zemědělci ani trochu neváží půdy, kterou obdělávají, protože výměra, na které tu jedovatou žlutou hnusotu pěstují, je mnohem větší, než půda jako taková unese a jak by na ní bylo vhodné plodiny střídat tak, aby to bylo dlouhodobě únosné. Dík zaslepené dotační blbosti na straně jedné a primitivní blbosti a nenažranosti na té druhé, reálně hrozí, že po několika letech tohoto řepkového trojčení nám tu zůstane poměrně velká výměra zemědělské půdy vhodné tak akorát k prodeji na parcely, nebo pod solární panely. Btlo-li toto cílem povedlo se, nebylo-li "povedlo" se zrovna tak.

  OdpovědětSmazat
 29. Zaorávání politiků je vynikající nápad!
  Tak se dostaňte z bezútěšných žlutých lánů a Temelení a koksu v páře atd. atp. na chvíli do idylických časů l9. věku, kdy pro sraz rodáků v zapadlé vsi severní Moravy vyzdobili Tanzsaal veršíkem (Scheffelova Frau Aventiure): "Die Füsse sind zum Springen, die Rosen sind zum Tanz,ihr sollt Euch alle schwingen im heitern Riedewanz!" A můj ještě mokrý převod (7-8 minutek):
  "Nožky jsou ku skákání
  A na věneček růže,
  Každý z vás nechť se točí,
  Veselí, jak jen může!"
  A proslov pana děkana byl ukončen slovy básníka: "So leb´ denn wohl, du stilles Haus, Ich zieh´ betrübt von dir hinaus; und fand ich auch das grösste Glück, ich kehr´ doch gern zu dir zurück!" Čili:
  "Nechť blaze zůstává má zem, do ciziny jdu zarmoucen; a byť tam najdu štěstí své, k tobě se vrátím, domove!"
  No. Už vás to ovanulo? No vidíte.

  OdpovědětSmazat
 30. Jeden z politiků má i vhodné jméno pro lepší využití své osoby: Zaorálek.
  Je z Ostravy. Ale všichni Ostraváci nejsou takoví!

  OdpovědětSmazat
 31. Ostrava / Zaorálek:

  Všiml jsem si, že je z Moravy, ale že je z Ostravy jsem netušil. Jasně, že Zao Ce Tung je neopakovatelný a druhý takový už se tam tedy naštěstí nenajde :-) Konec konců to je celkem fuk, statistika je neúprosná a každý region má své ignoranty a tupouny a naopak své chytré lidi, stejně jako padouchy a naopak lidi s morálkou na výši. Taky je nějak čím dál tím zřejmější, že padouši a tupouni přirození, nebo aspoň ti latentní, jsou ve viditelné přesile. Je dobré aspoň čas od času narazit na slušné a inteligentní lidi, člověka to tak nějak potěší, nabije a naplní energií a chutí do života a nakopne k lepšímu výkonu, aspoň na nějaký čas, než o to všechno postupně zase přijde dík té padoušské a tupounské přesile...

  OdpovědětSmazat
 32. Ono to je možná tím, že právě ty žvanily a lháře je lépe vidět. Liší se od průměru, který sice není bůvíjaký, ale přece jenom je méně iritující.
  ===
  Jedna příhoda z dob, kdy se na samém začátku května vždy konal tzv. Existenční pochod. Třikrát mě přesvědčili, abych se šel s nimi projít a zbytečně neprovokoval. Při posledním pochodu jsem se těsně před tribunou podíval na Mílu Holuba* (např. Krále Šumavy) jak náhle nasadil masku naprostého odevzdání, dal si ruce za záda jako by je měl svázané, sehnul se, sklopil oči k zemi a tak, jako starý bělovlasý otrok prošel před věrchušku na tribuně. Napodobil jsem ho, jak nejlépe jsem uměl. Šli jsem tak dva. Novináři si nás fotili (ale fotky nikde nevyšly) - ale hlavně - už nás nikdy z ředitelství na prvomájový pochod nepozvali.

  Tomu se říká síla umění!

  */ tehdy byl Miloslav Holub "Zasloužilý umělec". [;>)

  OdpovědětSmazat
 33. No, pěkné,moc pěkné a tak si to drobet zmapujem. http://oldmaps.geolab.cz/

  OdpovědětSmazat
 34. Kraus / rozdíl:

  Nádherně trefené. To se někomu opravdu velice povedlo :-)

  Existenční pochody:

  Vzpomínám na tu dobu. Zpočátku, jako poměrně malého tak do 2-3. třídy mi i bavilo na ně chodit, ale později už se mi nelíbila ta "dobrovolná povinnost" a tak už jsem jen hledal záminky a možnosti, jak se z toho vyvléct. Někdy se i podařilo.

  No ale co si budeme povídat, když se objevil Král Šumavy, navíc s tím zasmušilým výrazem a postojem v průvodě, mohlo to budit všelijaké dojmy a asociace a tak chápu, že nějaký opatrný "podržtaška", přestal dotyčného do průvodu zvát :-)

  Mě se kdysi, jako předškoláka zeptali televizáci ve školce, jestli se těším do školy. Odvětil jsem, že tam to přece musí být naprosto otravné a že se tam tedy netěším. Mě a kamaráda s obdobným názorem "vystřihli", nechali tam jen ty natěšené a i to ne všechny :-)

  Pak jsem před časem zjistil, že se toho zase tak moc nezměnilo. Byl jsem 31.32 na berňáku podat přiznání a poté co jsem ho na přepážce odevzdal, vrhl se na mě Novák s Novačkou a páčili ze mě mocí mermo historku o probdělé noci a sestavování přiznání na poslední chvíli, ale já je zklamal. Odvětil jsem jim, že spočítáno a zaplaceno už pár dní máme, ale zapomněl jsem s tím zajít na poštu a poslat to, jenomže dnes je na poště takový nátřesk, že zajít na berňák na podatelnu vyjde nakonec i s jízdou autem jako časově mnohem méně náročné, než se o totéž pokoušet na beznadějně přecpané poště... No, zase mi vystřihli ;-)

  OdpovědětSmazat
 35. Vy dva t e h d y v tom tristně jásavém (/C/ JS) průvodu (od slova voditi!) - to je pro mne představa plastická jak trhavina... Paľcí vvěrch! Dokonalé. Doslova to přímo vidím.
  Brzo sdělím svůj nejhorrorovější (cizinci nevyslovovat) zážitek ze všech prvních májů. Strašný.

  OdpovědětSmazat
 36. Kocoure, stučný dotaz: co způsobuje rozdílné podání prostoru u sluchátek principiálně stejné konstrukce? Jedna verze mých špuntafónů je drobet "prostorovější" než druhá, ověřeno nezávisle na mmně. Lámu si hlavu čím to. I v recenzích je různým sluchátkům přičítána rozdílná prostorovost. Kdyby Tě něco napadlo, hoď to prosím do technického koutku.

  OdpovědětSmazat
 37. Obuvníkovi / Prostorový vjem ve sluchátkách:

  Tohle vypadá jako docela zajímavá věc. Většina nahrávek se pořizuje za účelem reprodukce z reprobeden. Prostorový vjem vzniká při poslechu obou kanálů najednou oběma ušima. Podobný vjem ve sluchátkách by měla zajistit až nahrávka za tím účelem pořízení, říká se jí binaurální.

  Znějí-li tedy jedny špuntafóny prostorověji, nežli ty druhé, může to být buď tím, že ty "prostorovější" hůř těsní a trocha akustického signálu se tedy dostane z jednoho ucha do druhého. Nebo je to ještě nějak jinak a souvisí to s tím, že zopakovat na vlas stejně 2 x po sobě nějakou činnost s naprosto shodným a neodlišitelným výsledkem, je skoro nemožné. Z linky padají motory zdánlivě na chlup stejné, ale přesto mají díly, ze kterých jsou sestavené různé větší či menší odchylky od dokumentace a tím pádem i trochu odlišné výkony na brzdě, případně se to může nějak kombinovat, nebo jít ještě o něco jiného. Kocour se časem vrátí, tak třeba nám k tomu něco řekne. Zvuk ho živí tak o tom určitě něco vědět bude :-)

  OdpovědětSmazat
 38. Draku, přeslechem to není. Ven to zvučí jen nepatrně. Spíš to může být lehkým zdůrazněním v oblasti "tónů z prostoru", tipuju nižších středů. Pak mě napadá, že "prostorovost" by mohla být způsobena rozdílem podání mezi pravým a levým sluchátkem, jestliže jejich charakteristika je trochu rozdílná. Teoreticky by to mohlo být i rozdílem ve fázování, ale technicky to při těhle rozměrech nemá vysvětlení. Vnitřní prostor sluchátek je zanedbatelný. I když...ta prostorovější mají za měničem komůrku vyplněnou vatou a opatřenou ventilačním otvůrkem. Má to vliv na podání zvuku, ale nedokážu si představit jak, kromě tlumení, by se to projevovalo na akustických vlastnostech a prostorovosti. Jsem zvědavý co na to Kocour. Tipuju tu frekvenční charakteristiku v "prostorově citlivém pásmu". Já si dokážu najít problém k zahrabání....

  OdpovědětSmazat
 39. Špuntafońy / Obuvníkovi:

  Já si myslím, že hypotézy jsou vhledem k sledovanému ději celkem na místě. Jen mám trochu obavy, že hůř to bude s jejich potvrzováním či vyvracením. Chtělo by to nějaké hezké měřící budíky a ty nebývají k mání zrovna levně a nebo k půjčení na každém rohu. Ale věřím, že kdyby se k nim člověk dostal, tak by se s největší pravděpodobností přišlo na to, v čem to vězí. A ano, čím víc nad tím uvažuji tím víc se mi jeví, že by to tou frekvenční charakteristikou být mělo. Jen si zatím nedovedu představit, ja náročné by asi bylo to potvrdit, nebo vyvrátit :-)

  Ohledně "problémů k zahrabání" si myslím, že na tom není nic špatného, naopak, kdo si hraje nezlobí a je-li to hraní jen trochu smysluplné, tak se i zdokonaluje. A tohle hraní mi připadne jako hezké a zajímavé.

  OdpovědětSmazat
 40. Ano Draku, kdo si hraje, nezlobí. Lepší "trápit se" s takovými věcmi, když to přináší uspokojení i užitek než neproduktivně se vztekat nad událostmi, o nichž zprávy jsou nám strkány pod nos.
  Co by hlásala média, kdyby taková byla třeba v době "války s Turkem"...

  Království za měřící ucho!
  Vypadá to, že se základem za dvě stovky jsem se probastlil tak do několikatisícové kategorie. Lecos k tomu načet a už jedu jen ze setrvačnosti. Ono to v podstatě je tak, že základem je kvalitní měnič. V tom je to kouzlo a náročný konstruktérský základ. Síla magnetického pole, konstrukce cívky a membrány, uchycení, adjustace, základní parametry. Pak velkosériová výroba, cena nevysoká. To pak jiní koupí, nacpou do pouzdra zhruba podle doporučení výrobce, udělají to aby to hóch vypadalo, opentlí to, drobet poladí a prodávají za majlant těm, kteří jsou ochotni slyšet i stejnosměrný proud. A jak se blbne s kabelama kvůli setinkám ohmu, jak metr jiného drátu úplně změní zvuk...
  Hraje to, dál se na to vyprdnu, nebudu zakládat garážovou firmu.

  Jak jsem se tím intenzívně probíral, pro nekutily mám dobrou zprávu, že i za cenu kolem tisícovky lze vybrat příjemně hrající sluchátka, která neurazí.
  A dál to neřešit.

  OdpovědětSmazat
 41. K bastlení a hraní si / Obuvníkovi:

  Spousty věcí, které děláme a ze kterých máme radost nás těší ani ne tak kvůli výsledku jako kvůli báječným prožitkům při tom bastlení samém. Nejde vlastně ani tak o výsledek, ale o ten proces sám. Pravda, ten proces sám se nám ale zpětně jeví mnohem příjemnějším, když se ten výsledek dostaví :-) Ale ať už se dostaví nebo ne, to bastlení samo je jednou z nejbáječnějších věcí na světě.

  OdpovědětSmazat
 42. Sluchátka:

  Pokojíte-li se se špuntafóny, tak bych řekl, že se za tu +/- tisícovku něco určitě vybrat dá. Když chcete něco, jako je Porta Pro od Kosse, asi to trochu ti tisícovku přeleze, ale ne o moc a to jsou sluchátka velice dobrá. Mně aspoň vyhovují. No a chcete-li pořádné mušle, také to jde a nemusí to být moc drahé, ale to už těch tisíců budou 2-3, nebo i o něco víc a je otázkou, jestli to honění parametrů za něco stojí. U procesorů jsem se vždy zastavoval někde kolem bodu, kdy cena už nerostla úměrně výkonu, ale mnohem rychleji, takže pak by se už ten výkon nedal ekonomicky ospravedlnit, protože z hlediska nárůstu výkonu by ta cena byla nesmyslná.

  OdpovědětSmazat
 43. Draku, Koss Porta pro mám, kupoval ještě za víc než dva tisíce, a ještě jedny nerozbalené. Odolal jsem koupi výročních BBC. Moc pěkné. Svého času vynikající a referenční, dnes překonané. Prý vyrovnanější jsou Sennheiser PX 100 II. Porty podle porovnání s mými zbastleninami jsou basově zahuhlané. Ale pozor, sundej molitanové náušníky, trochu sraz hrany mušlí aby neřezaly do boltců a místo molitanů potáhni černou řídkou silonovou punčochou. Bez molitanů hrají průzračněji. Hlavové opěrky časem zteřely nahradil je tvrdšími z hutné pěny, dokonce modré. Punčochu teprve budu realizovat. A budu mít zajímavost, velká sluchátka Samson 850, čínská kopie AKG prý velmi zajímavá za velmi nízkou cenu. Moc zvědavý. Jo a udělal si další radost, ve výprodeji v počítačovém krámku koupil přehravač Sansa Fuze, verze 2, vyzkoušel zvukově vypadá velmi dobPrý jich mají ještě bednu od banánů. Na první náslech hraje výborně, tak jak podle recenzí. Akorát je červený a k k USB se připojuje zvláštní dokovací redukcí. Asi koupím ještě jeden do zásoby a až se jeden tuze otahá a bude pořád fungovat, nacpal bych ho do nového kabátu. Jestli se mi podaří do něj nainstalovat Rockbox (alternativní software úžasně rozšiřující možnosti nastavení), bude prima.

  OdpovědětSmazat
 44. Sluchátka:

  Zatím jsem neměl potřebu Porty něčím nahrazovat, nebo je nějak měnit :-) Použiji je za měsíc tak 1 až 2 x na hodinu až 2. Jinak jsem většinou buď v místnosti v dosahu počítadla a reprobeden, takže když nepotřebuji ticho, používám převážně ty. No a nebo jsem v autě, s autorádiem s BT a telefonem zvuky si obstarám přes ně.

  Výroční BBC mi nic neříkají, co je to zač? Výroční KOSSy jsem až dosud vždy zdárně minul v čase i prostoru, zase až takový nadšenec zjevně nejsem.

  Přehrávače Sansa má na svědomí SanDisk, což je firma, která vlastně přivedla na svět technologii flashdisků a SSD. Věřím, že se to na těch přehrávačích positivně odrazilo, ale zatím jsem neměl ani jeden v ruce. Podstatná část kouzla je samozřejmě zakletá v kvalitním D-A převodníku. No a v neposlední řadě i v kvalitním firmwaru. V autě jsem si dřív přehrával z disků, nejdřív obyčejných audio-CD, ale ty jsou příliš krátké, pak z datových a MP3, to už bylo lepší a teď už, jak doba pokročila, tak přes BT z telefonu. Z dřívějších dob, kdy byl telefon ještě bez přehrávání, mi ale zůstal kvádříček od CM-techu.

  Až ty Samsony zkusíte, bude to zajímavé, protože ty ceny, za které je to k dostání, jsou víc než zajímavé a bude-li se to dát dobře poslouchat, byl by to docela cenový průlom.

  OdpovědětSmazat
 45. Draku, zkusím, podám referenci. Snažím se nebýt dopředu moc nadšený abych nebyl zklamaný. Srovnávat to se sluchátky za x tisíc, i když ty MH1 byly velmi překvapující. Ale za tu cenu...no, zvědavej, dvoje za patnáct set i s poštovným.

  Zápolím s instalací rockboxu, nejde mi vytvořit bootloader, mělo by to fungovat tak, že vytvořím adresář, do něj rozzipuju originální firmware, soubor bootloaderu a program který z toho má vytvořit nový bootloader, který zkopíruju do kořenového adresáře přehravače, kde už mám rozbalený rockbox. Musím pracovat z příkazové řádky, nastavit cestu. Což už zvyklý na obrázky a myšení zapomněl a musel vzpomenout na dir, lomítka a další dosové konvence. Nakonec spustil, jenže ten program mi hlásí, že onen soubor bootloaderu nemůže otevřít. Stažený z odkazu podle návodu. S koncovkou html. V návodu není uvedena. Tak uložil jako txt ve formátu pro DOS a nejde to ani tak. Je to textový dokument plný hebrejských piškvorek. Prostě to nejde ať dělám co dělám. Nevím kde je chyba. Sice je možnost automatické instalace, která má všechno v sobě, ale instalátor nepracuje jak má, dává chybové hlášky. Už předešlá instalace do Sansa clip zip byla opruz, ale nakonec zvládnul. U tohohle se zatím skvostně vztekám, třebaže pomalu pokračuju kupředu. Zvažuju, že se na instalaci rockboxu vykašlu, jenže nerad jak jsem zvyklý na jeho možnosti.

  OdpovědětSmazat
 46. Zajímavé, že když totéž ze stejného stáhnul na svém notebooku, piškvorky jsou už ne hebrejské, ale obvyklé. To by už mohlo chodit. Proč tak a teď jinak a přitom ze stejného uložení je záhada. No, uvidíme....Jestli do zítra nezapomenu ten DOS.

  OdpovědětSmazat
 47. Sluchadla / Obuvníkovi:

  Nic moc si neslibovat a nečekat a pak být případně příjemně překvapen, je v podstatě velice rozumné. Také se to tak snažím dělat a většinou se mi to i daří, byť někdy v sobě nenajdu dostatek rozumu a sebekázně. Pak se buď to nadšení potvrdí, nebo zkoriguje zklamáním.

  Software, firmware a další havěť / Obuvníkovi:

  Čím déle se kolem všelijakých softwarových mentálních odpadů motám a pracuji s nimi, tím více nabývám přesvědčení, že ti, co píšou software, firmware a další havěť, jsou ve své většině úchylní zmetci, kterým dělá neskutečně dobře, když druhým působí depky. Tolik říká drakovo pravidlo, které má samozřejmě i své světlé výjimky. Takže držím palce a přeji ať se to podaří ;-)

  Možná ta přípona má být .BIN? S tím stahováním opatrně, ono taky dost závisí na tom, co si o tom stahovaném matroši myslí ten debil prohlížeč, případně antivir a zda s tím stahovaným matrošem něco nepodniknou, třeba ho zkusí přeložit z jedné znakové sady do druhé a pod. A to by asi nebylo zrovna žádoucí, zejména ne u spustitelného kódu. Inu, není nad to, když software začne iniciativně dělat něco, oč ho původně nikdo neprosil :-) To je jak iniciativní blbec v reálném životě.

  Ono co se přípon týče, není nad UNIXy, kterým jsou v podstatě přípony ukradené, tam záleží na tom, co je v hlavičce souboru. I když do nějaké míry byl příponový hampejz zatažen i do světa UNIXů. Zrovna webové prohlížeče a poštovní klienti berou přípony vážně. Ono co si budeme povídat, ono se okolní třeštění a blbnutí na kvadrát ignoruje blbě a těžko...

  Poslední dobou se přiznám, že mi nový software na který narážím většinou deptá až vyloženě leze na nervy. Poslední dobou se těch depresivních debilit kupí na jednu hromadu na můj vkus a výdrž až moc.

  OdpovědětSmazat
 48. Draku, došla, na první náslech překvapivě dobrá. Nemám možnost porovnat s profesionálními AKG a Sennheiser, jen se špuntafóny. Večer porovnám s Portami. Konstrukce nepůsobí levně, třebaže je plastová je čistě provedená bez zbytečných ozdob. Oproti špuntafónům mají trošku odlišné podání. při bezprostředním srovnání méně pumpují do ucha, nezní tak direkt. Nemají ani náznak rourovitého zabarvení.Zvuk se neslévá. První pocit menší výraznosti až suchosti přechází do pocitu neutrality. Výšky transparentní, středy ve vokálech zní dobře, zvědavý až večer poslechnu jak zní Diana Krall. Jazz a country podávají bez výhrad. Nejnižší basy jsou podány, možná že na basech je trochu boule, záleží na nahrávce. Někde se jich zdá víc, někde méně, někde tak akorát. Klavír z "někdejšího audiofilského CD "Bestseller No1" (Turecký pochod) zvládají překvapivě daleko čistěji a přirozeněji s pocitem autentického projevu. Komfort dobrý, možná trochu silnější přítlak, nejsem zvyklý na velká sluchátka, dá se povolit. Okoloušníky jsou koženkové, budou se potit. Jsou snímatelné, měly by jít potáhnout třeba sametem. S ohledem na první dojem ze zvuku by se to vyplatilo. Předpokládám, že by mohlo prospět, teoreticky, plastové skořepiny zevnitř zatlumit nanesením vrstvičky tlumící hmoty, aby při poklepu zněly "hluše". Ale to už jsou takové vymyšlenosti....
  Doporučuju, za ty nevelké peníze se mi to jeví jako dobrá koupě.

  Rád bych věděl, co by řekl Kocour při porovnání se "značkovými" profi sluchátky.

  OdpovědětSmazat
 49. Kvalitní zaplatitelná sluchadla / Obuvníkovi:

  V podstatě se dá říct, že je to dobrá zpráva. Pro spotřebitele určitě. Otázkou je, co to udělá s časem s fabrikami, které vývoj mají a promítají ho do cen, protože prostě musí, zatímco asijský žluťák, tedy nejenom ten čínský, ale on se kolikrát nestydí a nerozpakuje ani ten korejský či tchajvanský a svého času se příliš nerozpakoval ani ten japonský, a o zbytku Asie raději nemluvit... Pravděpodobně se ten vývoj přibrzdí. Na druhou stranu bych řekl, že o konstrukci sluchátek se toho ví dost a že rozhodující pokrok přichází z technologických oborů v podobě nových nanomateriálů, plastů slitin, možností nanášení tenkých vrstev toho, či onoho a výroby kompositů dříve nevídaných, což pak samozřejmě umožňuje levně vyrobit dříve ani za draho nevyrobitelné. Zkrátka ono se časem uvidí. Ono některým jevům stejně dost dobře a účinně zabránit nejde a než se snažit bojovat s nezastavitelným, je spíš lepší zamyslet se nad tím, jak to zdárně přežít a a hlavně využít ve svůj prospěch. Doba je hodně turbulentní a dynamická a je nutné a nezbytné se tomu přizpůsobit.

  OdpovědětSmazat
 50. Draku, lze pozorovat, že dokáží vyrobit, zdokonalit, ale většinou vymyšlené jinde. Jejich civilizace je stavěná na poslušnost a výkon. založená na tradicích. Principiálně nové myšlenky, nové nápady, pocházejí ze západní civilizace. Nové nápady vyžadují alespoň trochu rebelantského ducha, popírajícího tradice. To se teprve učí. Naším problémem je zaostávávání v produkci užitečného zboží. Kdo před šedesáti lety věděl o nějakých korejských automobilech, natož o všestranném strojírenství a elektrotechnickém průmyslu. A teď se nestačíme divit. Kdo by pomyslel na to, že zde budou montovny korejských automobilek? To o něčem vypovídá. Ano jsou tu lidé schopní vymýšlet, ale na tom nelze postavit hospodářství, bez reálné produkce. Ostatně je to tak, že oni si těch pár kreativních mozků koupí. A ostatní? Tenhle "moderní" trend u nás zavedli "modernizátoři" po "Velkém listopadu". Prý jsme zaostalí, moderní ekonomika je založená na službách a my máme přebujelý, hlavně těžký, průmysl. To že se musí změnit a hlavně se orientovat z východu na západ. Výsledek? Vyklizení zavedených obchodních pozic (konkurence děkuje). Likvidace zbrojního průmyslu (potlesk, konkurence velmi děkuje). Zaražení výroby a obchodu unikátní techniky, místo soudruhů z Moskvy nastoupili soudruzi z Washingtonu, to nejde abychom si obchodovali jak chceme (radiolokátor Tamara). Plzeňská Škodovka (Soudek). Poldi se sedmiprocentním podílem na světovém trhu speciálních ocelí (Stehlík). Byli jsme cukrovarnickou velmocí, bývávalo, potřební byli Francouzi s třtinovým cukrem z bývalých kolonií. V návaznosti na to konec výroby cukrovarnických investičních celků. Výrobky pro energetiku, chemický a jiný průmysl? Soudruzi z Washingtonu zakázali, z tábora míru a socialismu jsme přešli do tábora svobody, demokracie a lidských práv., tak máme být rádi, držet kro a hubu. Kdybychom se moc cukali a chtěli vystoupit, "Svatá aliance" zorganizuje na Václaváku Majdan. A dají nás k všemožným mezinárodním spudům, vyhlásí sankce, restrikce a embarga a budou hrozit nedozírnými následky. Protože "demokracii si rozvracet nedáme". Zato by se rádi podělili o miliony muslimů, o všechna rizika ze své idiotské zahraniční politiky. Proč bomby mají bouchat jen u nich, proč kdesi mají podřezávat jen jejich novináře? Doma se jim to sype, "Drang nach Osten" nevychází jak si představovali...Ano, když jsme poslušní, smíme dodat pár beden nábojů Kurdům...
  A zatím Čína a jihovýchodní Asie, ale i Indie...Za co budeme kupovat jejich vyspělou produkci? za co nakoupíme suroviny na světových trzích? To k nám budou jezdit Číňani nechat si drbat záda? Ano, úžasný rozvoj služeb. jeden druhému budeme drbat záda, v prázdných žaludcích nám bude kručet, budeme se třást zimou a nebudeme mít ani čím bychom svítili v žárovkách, které nám ještě zbyly. Ale to všechno přece stojí za to abychom se směli podílet (to si nedovolíme nechtít) na skvělém projektu šíření svobody, demokracie a lidských práv po celém světě. na věčné časy a nikdy jinak. A kdybychom nechtěli? To by byl Majdan!

  OdpovědětSmazat
 51. K nastávajícím volbám:
  Na základě prezentace stran a kandidátů jsem došel k závěru, že jsem příliš inteligentní na to abych někoho z nich volil.

  OdpovědětSmazat
 52. Obuvníkovi:

  Ano, ten přechod z reálného socialismu ruského vzoru do reálného socialismu vzoru německo-francouzského, nebyl ani snadný, ani zadarmo a už vůbec ne bez následků. Na druhou stranu, za mnohé si můžeme sami, až příliš snadnou úplatností, nebo zastrašitelností našich představitelů. Poláci si udrželi mnohem lepší postavení a ne jenom proto, že jsou větší, ale především proto, že jsou mnohem soudružnější a když jde o něco zvenčí, tak mnohem líp drží pohromadě a hledí se především společných polských zájmů a pak až čehokoliv dalšího. Tohle u nás žalostně chybí.

  Být to na mně, tak přímo do EU bychom nelezli, zkusil bych si dohodnout něco podobného, jako mají Švýcaři. Tím spíš, že precedens tu už byl a bylo co a u koho opsat a napodobit.

  Za daných podmínek obdivuji naše průmyslníky a zemědělce, na to, jak jim šli prodejné politické prostitutky po krku, je obdivuhodné, že nějaké ještě máme a ještě obdivuhodnější, že se mnohým daří celkem dobře. Radost mi i dělá naše věda, která předvádí naprosto úžasný poměr cena/výkon, to se jen tak nevidí.

  Majdan? Když dobře fungují vnitro, armáda a příslušné rozvědky a kontrarozvědky, dá se ustát ledacos, Lukašenka také nesvrhli, byť je otázkou, nakolik se to opíralo o ruskou přinejmenším co se předávání informací týče. Nesvádějme na okolí to, zač s v mnohém můžeme sami tím, že si neumíme vytvořit fungující společnost aspoň takovou, jaká tu byla před válkou, za to si můžeme především sami, byť se na tom Hitler se Stalinem také dost podepsali. Ale naši Quislingové také, bez nich by to tak snadno a rychle nešlo. Ani tehdy, ani dnes.

  Ny my dva to nevytrhneme, a už vůbec ne odsud a teď. Můžeme jen doufat v lepší vývoj.

  Komunálky:

  Debilita komunální předvolební kampaně, je neuvěřitelná až neskutečná a za posledních 25 let dosáhla astronomicky bezkonkurenčně nejvyšší úrovně. Přesto přese všechno zkusím si prostudovat kandidátky, zda tam není někdo, koho znám osobně, nebo aspoň zprostředkovaně, a o kom vím, že je slušný a zkusím ho popostrčit výš. Je-li z čeho vybírat tak kdo nevolí, nemá co remcat, to je můj zatím pořád ještě nezměněný názor, takže i když se mi moc nechce, tu práci si dám, abych mohl remcat.

  OdpovědětSmazat
 53. Nojo, Švýcaři....jenže v tom je podstata problému, že nejsme Švýcaři. A pak...ty ruské tanky na hranicích spolu se starými strukturami, temnými silami, přáteli starých pořádků a slušovickými mitkami, ohrožující naší mladou demokracii...A teď ten strašný Putin, co kdyby si usmyslel zabrat Karlovy Vary spolu s celým zbytkem a přejmenovat letiště Václava Havla třeba na letiště Vasila Bilaka. A co na nás namířené ty ruské rakety a my bez radaru v Brdech proti nim s holou zadelí. Oni nepřemýšlejí o ničem jiném než aby nás obsadili a nakonec vybombaradovali. Dokonce prý mají projekt tak velkého tanku aby se do něj vešel celý Plzeňský Prazdroj a navíc Staroměstský orloj! Ještě že jsme alespoň v Nato, hájící svobodu, demokracii a lidská práva i bombardováním těch tisíce kilometrů vzdálených a to i proti nacistům, kteří s týmiž tady nechtějí žít v jedné ulici.

  Ta sluchátka jsou opravdu dobrá. Jen kol-ušníky plánuju jiné aby mi nesaunovaly uši.

  OdpovědětSmazat
 54. Máte pravdu, Švýcaři nejsme, ale není všem dnům konec. On ten stav, ve kterém je Švýcarsko dnes, nebo poslední dobou, také nespadl z nebe a museli se k němu dostat překonáním značných potíží. My tu máme určitou historii a tu předválečnou republiku jsme přece nějak zvládli vytvořit a udržet v chodu. Tak třeba se nám na to, chápu, že ne hned zítra, ale třeba časem přeci jen povede zdárně navázat.

  K současným vztahům s Ruskem bych řekl zhruba to, že s Ruskem a s Putinem je především zapotřebí rozumně vyjít, tedy netlačit příliš na pilu východním směrem a nenechat ho to samé provádět směrem sem. Já si myslím, že stahování těžké výzbroje o nějaké ty desítky kilometrů od linií na Ukrajině hovoří o tom, že konečně začíná brát trochu navrch zdravý rozum a doufejme, že pánové na obou stranách při vleklých jednáních nakonec k něčemu dojdou. Pořád lepší, než aby to probíhalo při vleklých bojích. Ruská rozpínavost je děsná, ale ta unijní a americká nejsou o nic lepší. Bylo by rozumné a žádoucí domluvit si oboustranně přijatelná pravidla soužití a zbytečně neprovokovat jeden druhého a také dopřát Rusku čas na určitý společenský vývoj. Já si myslím, že on ten globálně ekonomicky a informačně provázaný svět prostě nemůže Rusko nechat beze změn a myslím, že na určité věci stačí prostě jen počkat. Zároveň jsem přesvědčen, že nerozumný tlak na ně naopak může zbytečně ublížit a uškodit v konečném důsledku oběma stranám a naprosto zbytečně.

  Událo se v tomto ohledu dost špatného, třeba to, že jsme je neposlali s brdským radarem dost důrazně do háje a nezařídili se podle svého a zase naopak, dost dobře nechápu, co a proč a jaké štěstí pohledávají unijní a američtí brouci Pytlíkové na Ukrajině a pokoušejí se, zatím naštěstí neúspěšně, rozpoutat 3. světovou. Jediný, kdo z toho všeho zatím profituje, jsou islamisté všeho druhu a Čína. A proč vlastně? Není to zbytečné? jasně, že je, ale co s tím když kdesi komusi na vlivných místech chybí trocha zdravého úsudku a rozumu. No ale deficit zdravého rozumu je na americké a evropské půdě poslední dobou, bohužel poměrně rozšířeným a běžným jevem...

  OdpovědětSmazat
 55. Draku, přitom neznamená, že všichni jednotliví aktéři rozhodující na všech úrovních jsou hloupí a zlí, jenže systém, jehož jsou součástí, který vytvářejí a kterým jsou ovlivňováni v důsledku nepopsatelného množství zpětných vazeb (viz humanaction a spontánní řád),vytváří "metaentitu" (tak jako jednotlivé neurony vytvářejí mozek), jejíž fungování se v důsledcích neshoduje s představami jednotlivých aktérů. Ti se dostávají do vleku situace, jednají pod jejím vlivem (a vlivem groupthinku) a popsaným mechanismem vyvolávají další situaci s nezamýšlenými důsledky na které reagují. To může vést a také často vede k eskalaci a k velmi zlým koncům. Až na šílené psychopaty nikdo nechce vyvolat velkou či světovou válku, jenže hrozí, že v důsledku popsaného se to vymkne individuálním rozhodovacím procesům. Naštěstí, a v tom vidím naději, že součástí systému jsou jednotlivci nadaní rozumem a s takovou rozhodovací pravomocí, že jsou schopni zastavit takový lavinový děj směřující ke katastrofě. Jak se projevilo například v době karibské krize, nebo při rozhodování při raketovém poplachu. Těm, kteří si zachovali chladnou hlavu a racionální myšlení a díky kterým žijeme by měl být postaven pomník. Proto je nutné, aby na klíčových místech jako bezpečnostní pojistky byli rozumní lidé. Nemusejí být skvělí, stačí že rozumní, kteří sami chtějí přežít. To nějak zatím ovlivnit můžeme ve volbách.

  OdpovědětSmazat
 56. EK:

  Pozdě? Podle to ho na co a kdy.

  Který článek na D-FENS máte na mysli? Odkaz neodkazuje...

  OdpovědětSmazat
 57. Volby a systém / Obuvníkovi:

  Už je to dávno, co jsem se o karibskou krizi zajímal. Taky si myslím, že ještě ne vše o ní bylo odtajněno a to na obou stranách a zejména ne v dnešním Rusku, pakliže by je to mohlo vyjevit v nějakém ošklivém světle. Ale informacemi manipulují obě strany, každá jen způsobem, o kterém si myslí, že na její ovčánky nejlépe zabírá a tak, aby vypadala pokud možno co nejlépe. Máte ale pravdu v tom, že k projevům zdravého rozumu došlo nakonec v rozhodující moment na obou stranách a také máte pravdu, že buďme rádi, že se tak stalo, byť jen málokdo to dovede opravdu docenit.

  Ano, bohužel i naprosto šílené společnost může být tvořena docela báječnými jednotlivci. Obávám se ale, že podobně, jako je rychlost počítače omezena tou nejpomalejší komponentou v nějaké posloupnosti rozhodující o rychlosti toho, či onoho procesu, tak i celková kvalita lidské společnosti je svým způsobem omezena a dána těmi nejhoršími jedinci v ní, kteří se na tom, či onom dění podílí a ovlivňují ho.

  Ano, něco málo přeci jenom ve volbách ovlivnit jde, ale na druhou stranu, je víc než zjevné, že kdo dovede nasměrovat určitý objem prostředků na ovlivnění dostatečného počtu ovčanů, má zatím pořád ještě významně navrch. Zdravý rozum a rozumný úsudek jsou většinou až to poslední, co přijde během voleb na řadu.

  OdpovědětSmazat
 58. MOJE CHYBA(:/)
  http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2014100201

  OdpovědětSmazat
 59. Článek / Dilema na DFENS-CZ.COM / EK:

  V tom podstatném, vezmeme-li to jako zjednodušení, to dá se říct sedí. Jenomže život sám je přeci jen o dost pestřejší, složitější a tím pádem chaotičtější a hůř předvídatelný a tím pádem "řiditelný". A to je docela dobře, protože v té zjednodušené verzi reality z onoho článku bych přeci jenom žít nechtěl.

  OdpovědětSmazat
 60. Komunálky:

  Tak jsme se koukli na ty ty kandidátky do městských částí a na magistrát. Zlatý senátky! No nic, něco s tím dělat půjde, ale bude s tím docela dost práce, projít letmo všechny, vytipovat si favority a dát jim preference. Positivní zpráva je, že když se dá trochu pozor, nemělo by se to zmrvit. Blbá zpráva je, že při té pracnosti je dost pravděpodobné, že si s tím výběrem tu práci dá jenom málokdo. Tipuji, že i ta účast bude poměrně nízká.

  OdpovědětSmazat
 61. Je divné, že takové články jako ten Rootův na DF nejsou na indexu. Snad jen proto, že se ovčáci (já jim říkám podle jedné SF povídky loutkáři) domnívají, že pro ovce jsou to příliš složité asociace. Já se bojím, že mají pravdu.
  Navíc: ovčáci vládnou kromě represí velkou sílou - sdělovacími prostředky. Což ovšem jsou vlastně jen specializované ovce / psi.
  Smutný vzhled je na ten dnešní svět....
  Nezbývá mi, než ve sboru přikyvovačů a přesvědčovačů zpívat nahlas a schválně falešně a tím kazit celkový dojem z onoho sborového chvalozpěvu. Snad si někdo povšimne...

  OdpovědětSmazat
 62. D-FENS / Ovčáci a psi:

  Není to zase až tak divné. Je to dané tím, že si to tam chodí číst pár lidí i s autory a tohle nikoho ani reálně nezajímá ani nemůže reálně ohrozit. Paradoxně by ty padouchy ohrozit mohlo, kdyby nějakým zásahem proti tomu serveru, mu udělali reklamu a větší popularitu.

  Projekty, které by kupříkladu naše padouchy nějak reálně ohrozit mohly, tedy VeVerky, Sládek a pod., už tu dávno nejsou. Někteří, jako Sládek, se nakonec znemožní sami, svou vlastní rukou a tam, kde to je horší, jako třeba u VeVerek, nastoupí profesionální práce v podobě mediální palebné vřavy a někdy, když je třeba, tak i součinnost úřadů. A kde je VeVerkám konec? Oproti době ani ne před 100 lety došlo k v tomto ohledu k významnému pokroku, oponenti přestali být fyzicky likvidováni, stačí je odstřihnout od vydatnějších zdrojů peněz, udělat z nich padouchy, nebo šašky, nebo nejlépe oboje a za chvíli po nich pes neštěkne.

  I Putin se poučil. Zatímco Chodorkovský skončil v nejdřív v base a pak ve Švýcarsku. Zatím, jestli bude zlobit, může umřít. Když umře v cizině, už to Putina tak moc neohrozí. U Navalného už se to samé dělá elegantně a v rukavičkách. Skončil zapomenutý a bez popularity v domácím vězení. Pravda dost tomu napomohla ukrajinská a krymská krize. Ale napomohla i zkušenost s Chodorkovským a likvidace protivníků probíhá teď mnohem víc v rukavičkách, bez násilí a tím pádem poměrně elegantně a hlavně a především účinně. A o to jde nejvíc. O mučedníky nikdo nestojí, ti totiž zlobí hodně a dlouho.

  OdpovědětSmazat
 63. RE: stk - jablka

  Dobrý den, zběžně jsem "prolétl", je toho moc, nicméně bych rád napsal něco k jablkům. Jsem též ze statkářské rodiny, máme sad, nicméně letos poprvé nechám jablka (nad rámec vlastní spotřeby na mošt a uskladnění) opadat a shnít - za 0,70 Kč/kg to opravdu nebudu klepat, pytlovat, a dávat do výkupu. Nevážil bych si své práce - za 10 Kč/hodinu jsem pracoval svého času před rokem 1989 v družstvu na brigádě, nyní prostě nebudu (a nepovedu k tomu své děti). Když jsme klepali a sbírali na mošt, tak osm lidí za dvě hodiny by si takhle vydělalo 300 Kč, odečíst cestu autem, a jsme na těch 10 Kč/hod. Ono systém je nastaven tak, že každý rok se zpracuje odhaduji asi tak stejně (s výjimkou let, kdy prostě nevyroste), ale v letech, kdy je úroda, tak může zpracovatel zaplatit pěstitelům neúměrně míň (mají surovinu "za hubičku"). Nechci to dále podporovat, raději s rodinou pojedeme někam na výlet, než se dřít za pár šupů. Můj názor, má volba. Moje ekonomie.

  OdpovědětSmazat
 64. Však ano, Hrošane.
  Jen bych chtěl upozornit, že jsem minulý týden kupoval v Sudetech jablka za 26.-/kg. Nic moc. Kde je ale těch cca 25 Kč? Jistě, že za těch pár desetníků je to marná námaha.
  Ale za 25.-Kč/kg?
  Za tři koše (750.- Kč) by byl ten výlet zadarmo...

  OdpovědětSmazat
 65. Jabka / Hrošanovi a StK:

  Pakliže mi výkupna se 70 hal. / kg říká, abych se šel bodnout, tak se na ní vykašlu, to dá rozum. Až sem je to nepochybně v pořádku. Určitě ale není od věci rozhlédnout se, zda by nekoupili jinde, nebo to zkusit prodat sám, přímo, jenomže to zase bere čas a nebudou-li lidičkové kupovat ty jabka dost rychle a v dost velkém množství, tak je to stejně k ničemu. Nejspíš se nám tu projevují následky pokusu o rozpoutání 3. světové a následných sankcí, následkem čehož je v Evropě nadbytek jídla a málo plynu k topení. Možná by stálo za to vypálit z těch jablek etanol, tím se, když je zima, dá topit docela dobře, zvenčí i zevnitř :-)

  OdpovědětSmazat
 66. něco z těch cca 25Kč je rozdíl mezi klepáním(na mošt)a trháním (na prodej lidem)

  etanol z jablek - topit zevnitř OK
  topení vně by energeticky nejspíš nevyšlo kladně

  OdpovědětSmazat
 67. Ještě k "jablečnému problému":
  Možná by stačilo říct sousedům, ať si je natrhají (a nepolámou přitom větve). Chápu, že některé věci se nevyplatí. Ale je mi oproti mysli mrhání. I staré šaty žena vypere a pověsí v silonovém pytlíku na kontajnér zvenku. Už jsem potkal váguse, jak pochodoval v mé staré bundě (a jiný měl synovy poněkud prochozené boty - asi.) Je to tak lepší, než to hodit do toho kontajnéru. Protože sběrný kontajnér na šaty je příliš daleko.

  OdpovědětSmazat
 68. Nazdar. Kontejner na zachované čisté šaty mám blízko a konečně tedy čas uzrál a občas seberu pár věcí svých (malých) dětí a ženy ze zaplněné (původní) ložnice a odnesu je tam. Ale nepřeju nikomu tu poslední chvíli, kdy se na ně dívám.

  OdpovědětSmazat
 69. Pro Jakuba:
  Nicméně - je třeba koukat dopředu. Když člověk pořád zírá do zpětného zrcátka nakonec ani neví, kam se řítí. (Osobní zkušenost z mládí.)

  OdpovědětSmazat
 70. Etanol:

  Závisí to na okolnostech. Když měla brazilská ekonomika svého času problém s nedostatkem ropných paliv a zároveň s odbytem cukru, kvůli nízké ceně, tak rozjeli ve velkém přimíchávání etanolu do benzínů a rozhodně jim to z nějaké části pomohlo z rejže. Dnes, když už je to zajeté, pokračují v tom i když už by vlastně ani nemuseli, jenže technologie už tu, systém je zaběhaný, tak proč to ještě nevyužít?

  Za současné situace přiškrcování ruského plynového a ropného kohoutů a nedostatku odbytišť zemědělské produkce, možná ještě budeme rádi přemýšlet nad jejich zužitkováním v podobě paliv. Určitě to nevyřeší celý problém, ale aspoň z nějaké trochu smysluplné části by to mohlo pomoci určitě. Stejně jako další jaderné bloky. Ty by pomohly mnohem víc.

  Ke starým oděvům a kontejnerům:

  Podstatné je, aby někdo potřebný měl možnost tu starší věc využít. Jestli se tak stane prostřednictvím šetrného odložení u kontejneru na směsný odpad, nebo jestli se to uděje skrzevá specialisovaný kontejner na staré oděvy, to už je celkem jedno. Mimochodem, my ho máme také docela blízko.

  Jakubovi S.:

  Nikdy nevíme, kdy s námi osud "zamává" a připraví nás o blízkou bytost. Zkušenosti těch, které něco takového potkalo ale hovoří celkem jasně o tom, že je velmi žádoucí oděvy a obuv těchto blízkých osob dostat pryč z domácnosti, už jen proto, aby nebyly na očích a zbytečně nejitřily čerstvé rány. Když mi před nějakou dobou umřela babička a prateta (její) nevlastní sestra, si všechny ty svršky a boty odnesla, docela se mi ulevilo, když už jsem věděl, že na ně nebudu muset narážet obden ve skříních. Takže ano, zabolí to, ale silně už jen jednou a pak to postupně otupí, protože se s tím prostě naučíš žít. Nic jiného Ti ani nezbyde. Kocour má pravdu, nejdůležitější ze všeho je hledět dopředu. Hledět dozadu se občas musí, ale jen občas a buď kvůli využití zkušeností z minula, jak si nenabít čenich o něco, co zrovna přišlo do aktuálně cesty a někdy si člověk rád vytáhne z paměti nějaký ten hezký zážitek, když si z něj život zlomyslně udělá fackovacího panáka.

  OdpovědětSmazat
 71. Jen pozor na mix jablek a hrušek s met.al. Je jedovatý. Abstinujte!
  Nevyhazujte ani neamnestujte žádné ani staré zbraně. Vemte je a na ně!!
  Jejich heslo je: pozorovat, infiltrovat, odzbrojit, zastrašit, ovládnout a trvale vládnout (rukovodit), jen jim nenamečte do urny.
  4p přátelé.

  OdpovědětSmazat
 72. Jen k těm jablkům - máme v sadu staré stromy, ze kterých se netrhá, jen oklepává, takoví stromoví "důchodci", nemám srdce je skácet jen proto, že jsou staří. A mám i nové stromy, co jsem sázel, a z těch jsou jablíčka na jídlo (ty neklepu, trhám, zvládneme sníst - čerstvá, nebo ve štrůdlu apod.)

  K využití na alkohol - nemám přístroj, nedělám si alkohol sám, veřejná palírna účtuje za litr alkoholu 160 Kč (za to může spotřební daň z alkoholu, tj. opět stát) když si dodáte vlastní jablka, na litr alkoholu stačí tuším 16 kg jablek. Využít za každou cenu by znamenalo utrácet zbytečně peníze! Ročně spotřebuji tak litr alkoholu na tinktury (echinaceovou, šalvějovou, houbovou - doporučuji). Loni jsem nechal "zlihovat" jablka na 10 litrů alkoholu, tj. mám zásobu na 9 let :-)

  OdpovědětSmazat
 73. Ten Gesamtkunstwerk Deštivé ráno je vlastní nahrávka? V tym przypadku - nahráno tak jak to slyším, nebo je to mixed pickles?
  Vidím starý statek, postavený mým prapradědem v dědině pod Koséřem (hanácké Himálaj). Probouzím se o prázdninách s bráchama v patře, jaká mají hanácká stavení do ulice, do dlážděného velkého dvora crčí ze střech voda, kdesi zoufale protestuje kohout - harém holt vidí, že všecko nezvládne. Du po dřevěných schodech dolů a v kuchyni teta: Tož dobré den, chlapci - jak ste se o nás vespale? Podivéte, tu už máte maló snídaňo (po třech krajících poctivě natřených sádlem a s cibuló, k temu mliko - ke všemo je nélepši, vite?). Tož Pámbu dal troško vode - šak on ví nejlip jak má všecko bét. Tož pravda, až na te komuniste... temu nerozumim... - Maruško, nepleť im hlavu! Eště z teho bodó mět probléme, robo hlópá.
  To belo za Zápotockyho, abe belo jasny, to só stary pověsti moravsky... to už ani neni pravda!
  No... šak na Hany eště nigdá nebelo, abe nějak nebelo, nee?

  OdpovědětSmazat
 74. Hošane, kde bydlíš s lihojabky?
  4p

  OdpovědětSmazat
 75. pošlu tam kobru

  Vypadlo, omluva

  OdpovědětSmazat
 76. Pro EK-áčko:
  To jsem nevěděl, že kobry rády chlastají. Nebo Kobry? Toho by se někdy dalo využít. Tak i onak.

  Pro Jakuba:
  Jistěže je to dokument. Člověk by byl popisnější, šablonovitější. Mimoděk by dodržoval nějaký temporytmus, logiku. Kdybych to míchal ve studiu, ten pes by tam například nebyl.
  Pro lidi s ušima skutečný zvukový dokumenty úplně stačí. Neví sice přesně kde, ale jsou tam. Sudety nebo Haná - alles gleich. Snad by tu záměnu poznal ornitolog - někteří ptáci žijí na horách, jiní v nížinách. Asi.
  Nebo zvukař - je tam slyšet, že je to mezi kopci. Snad.
  Ale v každém případě má jeden při poslechu toho snímku chuť si uvařit dobrý čaj nebo kafe a na svět se dívat raději jen ze zápraží, tam, kde jsem to točil s čerstvou vonící kávou, která stála hned vedle na schodku.

  P.S.: Je to příspěvek do "zvukové mapy světa". Krásný projekt. Myslím, že autora toho internetového projektu inspirovala jedna povídka Raye Bradburyho. Myslím (nevím, nechce se mi to hledat, já ji mám v hlavě zapsanou takhle), že se jmenovala Telefon - o starém pánovi, který telefonoval na druhý konec světa aby jen poslouchal zvuky velkoměsta. Povídka končí sice smutně - ale pro mně třeba ne. To musel být krásný konec. Bral bych.

  OdpovědětSmazat
 77. Útulná beseda u kulatého stolu, přátelské povídání od islámu po volby, jablka, odložený textil, až, konečně, ke sluchátkům! Tak to má být!
  To se neposmívám, prostě hovor plyne, protože hlavní slovo zde mají správně diskutující!
  Malá poznámka. Brali mě všichni čerti, když jsem zjistila, že z tzv. odloženého textilu se vyrábějí čisticí hadry. Kontejnery patří té firmě. Lepší věci prý dávají na charitu. Jestlipak to někdo kontroluje. Ani bych se nedivila, kdyby nenošené šatstvo končilo také v secondhandech.

  Tak útulněte dál, dobrá jablka na stole před sebou. (A cider? Nějaká pálenka? Je jich věčná škoda! Výrobci jsou! Třeba by si dojeli!)
  Zítra je občanský svátek, tak šťastnou ruku!
  ST.

  OdpovědětSmazat
 78. Velký Ray je ovšem jeden z mých Velkých. A patří k těm, co jsem je zcela nenásilně naočkoval aji svým synkům. Uvidíme, esli taky vnukům. No, ono je dnes čtení obecně demodé. Je to nejspíš (mj.) v tom krásném souboru povídek, špalíku v bílém přebalu. Dal jsem synkovi dávno už, zítra mu zas udělám a donesu do jeho bytečku zas trochu jiný tatínkovský štrůdl a tak se podívám v knihovně do Raye. Ano. Telefonní budka. Jezero, Kaleidoskop, Dům u kanálu, Dům Usherů II atd. atd.
  EK, u nás na Valachoch sa praví: Šak nechoďte, pobuďte! My vás nebudem bit. Aj sklénečka sa najde, aj neco do ní. Tož co? To nic néní, enem jednú za čas oknem nahlédnút a zmiznút. To poctivé roby nedělajú! Šak nemosíte dojít s prázdnýma rukama. Dyž v nich bude kúsek slaniny, nebude to vadit!

  OdpovědětSmazat
 79. Šťastnou ruku ... :(
  To bych musel z nabídky vybírat co chci
  jenže když vybírám co nejmíň nechci ...

  Su já mimoň anebo je to komedie pro hýkající dav? Takové to novodobé chléb a hry?
  Dnes ráno jsem dostal koblihu, nebyla špatná, ale ty papíry jsem nečetl (užjsem rozhodnut, ANO já opravdu NE), mohli tu kuvlihu servírovat bez nich a šetřit naše lesy

  OdpovědětSmazat
 80. Kapitáne!
  Ta kobliha přece není žádná "smlouva" nebo obchod. To je jenom takový pokus, sázka na to, že "slušný" člověk, když si pochutná na koblize, tak za ni cítí potřebu něco dát". No a tu a tam se najde "slušný člověk". Není to zrovna čistý způsob.

  Tady na konci republiky stojí několik stánků, zcela prázdných (kromě obsluhy.) Stánky jsou v různých barvách, i hudba z reproduktorů je (h)různá (povětšinou strašně). Ale při nahlédnutí do seznamu čekatelů na funkci se člověk až otřese hrůzou. Pořád stejné, provařené ksichty, jen pod jinými prapory. V jiných trikotech. Pořád stejné, plané sliby.
  No nic, jsem asi taky mimoň. Teď vezmu obálku, rozložím tu plachtu a budu studovat. Snad se mi podaří pár jmen zakřížkovat. Několik (max. 10) jmen je solidních - jsou to lidi, se kterými jsem se buď potkal, nebo jim viděl pod ruce. A nekradli.

  V nejhorším hodím prázdnou obálku.

  OdpovědětSmazat
 81. A včil pozor, co budete čísti, budu mysliti vpravdě vážně:
  Občanský svátek - ? Co... jaký zas? Já jsem asi zas promeškal vyhlášení čehosi, no jo. Ale sakra CO JE?! Ano, já mám periodicky slavný neselhávající den, ráno du na poštu, šikovná bezvadná přitloustlá veselá slečna se na mě kření už od vstupu a chystá mi důchod, já jí připravím fajn začátek dne a oba jsme spokojení... ale to se netýká občanstva - ! Tak hergot co... V kalendáři není nic Na googlu - ? Nic. Nic!
  Až teď se mi rozbřesklo. Vidíte, jaký su. Nenapadlo mě vůůbec to světoborné COSI, co všici ostatní budou prožívat jako spasení nebo co. Tož co s takým, ogaři.

  OdpovědětSmazat
 82. Kocoure, těší mne že nejsem se svými názory (vč. té prázdné obálky) sám, také už na ni došlo. Ale být sám bych také udýchal, šak proto su Nemo.

  OdpovědětSmazat
 83. Jakube,
  tak se podívám v knihovně do Raye. Ano.
  Je něco nového ke čtení? Nějak ty starší Xkrát čtené momentálně nemohu. Ani rusové mi nevadí, teda na papíře, jinde je nemusím, poňátno?
  4p

  OdpovědětSmazat
 84. To EK:
  On Bradbury ani není tak moc spisovatel SF jako spisovatel člověčí. Ostatně - ono to platí pro všechny. Co není o lidech nebo alegorie o lidech, je pro lidi jaksi - ne moc zajímavé. Člověk se citově dokáže zabývat zase jen člověkem. I proto si polidšťujeme zvířátka.

  Ale nakonec - kde je ta hranice mezi člověkem a zvířetem? Aha?

  OdpovědětSmazat
 85. Zdá se, že je velmi plynulá. Kritérium, kdy se to překlopí - nezaznamenal jsem, že by bylo obecně jednoznačně nalezeno a přijato.
  Ostatně podotýkám - termín z v í ř e už jsem v odborné literatuře dávno neviděl...
  V tomto smyslu mne každou chvíli vyděsí, co se stalo před pár lety. Lidmi vychovaný šimpanz a už skoro dospělý se náhle dostal k zrcadlu. Podíval se do něj - a výkřik hrůzy, zděšení, zhroucení všeho. Vše se mu zhroutilo. On n e n í člověk, jako všichni kolem. To se nemělo stát.
  Předtím důsledně odmítal styk se šimpanzi, co se mu chtěli přiblížit - on přece k nim nepatří!
  Kdybych tak věděl pokračování té tragické story...

  OdpovědětSmazat
 86. Lihovina z jablek / Hrošanovi:

  Pakliže tam uvádíte cenu za přepočtený litr čistého alkoholu, tak si myslím, že je to v naprostém pořádku, protože 143,- Kč z toho přepočteného litru dělá přátelská sazba spotřební daně vůči pěstitelům a 17,- tam pak zůstává pro tu pálenici. Lihoviny tak vlastně na 1 přepočtený litr máte něco přes 2 litry a to pak dělá ani ne 80 Kč za litr té lihoviny a při té kvalitě, co to má, si myslím, že je to krásné. Faktem ale je, že jako palivo by to bylo drahé, ale bez té spotřební daně už by to zase docela šlo, jenomže asi by tu byly další nklady na zbavení s té vody, která v tom palivy vyloženě vadí. Ale věřím, že by to v případě potřeby jinou technologií mohlo jít ještě levněji.

  OdpovědětSmazat
 87. Deštivé ráno / Jakubovi S. / StK:

  Moc hezky se to poslouchá, člověk si nádherně, vyloženě plasticky představí tu krásu okamžiku, kdy sedí pod střechou na zápraží a velice ocení fakt, že je pod střechou, kde je mu dobře a nemokne, a ne někde na dešti :-)

  Co se týče určování polohy místa nahrávky podle ptačích zpěvů, tak mnohé druhy ptactva stejného druhu, mívají svá krajová či oblastní nářečí, takže při troše štěstí, když se tam takový nějaký takový druh, který se místně liší, na nahrávce zřetelně ozve, dovedl by z toho ornitolog, který se těmito jevy zabývá, určit tu polohu nahrávky překvapivě přesně.

  O projektu zvukové mapy světa zatím nic nevím, ale díky za zmínku, na první poslech vypadá ten projekt zajímavě a sympaticky zároveň, asi se na to podívám zevrubněji.

  Včera až do večera tu kdesi provozovali až do pozdních hodin jakýsi předvolební humbuk, museli jsme kvůli tomu přestat větrat z té postižené strany a trochu jsem litoval, že tu nemáme americký NPA (Noise Polution Act) = protihlukový zákon a k tomu americké policajty, protože ti naši by ho, i kdybychom ho nakrásně měli, s největší pravděpodobností nedokázali naplnit...

  Teď mi tak napadá, že jsem to osel měl nahrát a také poslat do té zvukové mapy světa, to by si posluchači opravdu "pošmákli"... Není nad Evu s Vaškem z reprosoustavy naprosto mizerných parametrů, ale co jí chybělo na kvalitě, to víc než nahradila hlasitostí projevu. V Rusku říkají, že ti silní rozum nepotřebují, a nějak podobně se projevovala ta reprosoustava. Hrálo to asi z technicky vadného přehrávače, neb tomu neuvěřitelně kolísala rychlost přehrávání, tudíž to řvalo nejenom strašně nahlas a zachrchlaně, ale k tomu navrch a ještě strašně falešně. Z hlediska předvolební kampaně to asi dosáhlo nejspíš opaku, tohle přece muselo spolehlivě odpudit kohokoliv, kdo netrpí kombinací debility a hluchoty.

  OdpovědětSmazat
 88. Občanský svátek? / Že by volby?:

  No nebral bych to jako svátek, posledních několik týdnů jsem dost protrpěl kvůli nedobrovolnému čučení na obrovské billboardy, které byly naprosto debilní svým obsahem. Nekoukal bych na ně, ale bylo a je jich tolika, že se prostě nedají nevidět. Poslepu se chodit opravdu nedá, jezdit už vůbec ne a když ty oči otevřete, hned se vám do nich neurvale cpe nějaký parazit, který vás navíc má za debila. Veřejný prostor v Praze, je tím hnusem doslova přecpaný, nedá se někam podívat a nebýt rušen. Za normálních okolností se neztotožňuji s trestným činem popsaným jako poškozování cizí věci, ale v tomto případě bych případnému viníkovi udělil veřejnou pochvalu. Za tohle by opravdu ten, kdo to umožnil, zasloužil pověsit někam na kandelábr, veřejně, aby si dali velký pozor ostatní, které by napadlo zkoušet prosazovat něco podobného. Opravdovým svátkem tedy bude, až všechen ten otravný humbuk odezní a stane se to všechno minulostí. teď je tu jen pracná občanská povinnost, zkusit z těch plachet bez ohledu na partaje zkusit vybrat partu těch nejslušnějších, co jen půjde.

  OdpovědětSmazat
 89. Draku, co hluk...Včera na lavičce v parku dva feťáci, rozbalené feťácké nádobíčko, kolem bez zájmu prochází dvoučlěnná hlídka městské policie. Oslovil jsem ji ještě spolu s dalším občanem. Podívali nechápavě "Co po mě chcete?" Jak zaseklá gramofonová deska..."Tak si policii, rozuměj státní, zavolejte sám..." A odešli kamsi kontrolovat parkující auta jestli jedním kolem nestojí na chodníku... Tak jsem to zařídil sám a počkal až dorazila kriminálka. Počkám jak dopadnou volby a budu řešit se starostou.

  OdpovědětSmazat
 90. ... zkusit vybrat partu těch nejslušnějších, co jen půjde...

  Bojím se Draku, že i tak udělám chybu. Přesněji řečeno, že jsem ji už dělal. Ale nevolit - to je alibismus. Tady na "divokém východě" se každý provařenec zúčastní voleb obvykle hned dvakrát - jak na městskou část, tak na statuární město. Ty jsem vynechal.
  Taky lidi nad 75 let s tím, že už nemají tu bystrost uvažování a nedovedou odolávat nátlaku - viz ti "šmejdi", co oblbují důchodce. A ředitele/"managory" všemožných podniků, ústavů, úřadů a bank.. Podařilo se mi zakřížkovat celkem 18 lidí, kteří jsou jak-takž. Jedenáct z nich znám osobně - ale pravda, mohou se změnit. Kandidátka Svobodných je ubohá, Piráti se spojili se Zelenými takže mi zbyl Ostravak,,,

  Navíc: komunisté s ČSSD prý nakupují hlasy na ubytovnách pro nepřizpůsobivé. 200 - 500 Kč/volič. Snad to dokonce vyšetřuje policie.

  No - uvidíme.

  OdpovědětSmazat
 91. Chyby:

  Chyby děláme všichni, čas od času je to prostě nevyhnutelné, ale je dobré dělat maximum pro to, aby se to nedělo.

  Feťáci a měšťáci:

  To je docela hrůza. A na co je tedy máme? Chápu, že u nás jsou poměrně zprasené kompetence, ale aby policajt, jakýkoliv, odcházel od něčeho, co se děje zjevně špatně, prostě není přípustné.

  Kupčení s hlasy:

  Kupčení s hlasy by se mělo postihovat tak, že kdo je přistižen jak ho prodává, tak poprvé 10 let nevolit, podruhé doživotně. A ten kdo je nakupuje, tak doživotně mimo politický život a veřejnou sféru.

  No můžeme si o tom nechat zdát, v reálu doufejme, že aspoň někoho čapnou a že mu to, když okolnosti dovolí i prokáží a že pak tedy zmetek aspoň trochu dostane zlehýnka, symbolicky přes pazoury.

  KSČSSD:

  U nás v Praze vede magistrátní kandidátku za KSČSSD soudruh Ludvík, ředitel FN Motol, který zdárně zapříčinil, nebo aspoň neudělal nic proti tomu, že v Motole to teď vypadá, jako v provinční nemocnici bývalého SSSR, stejný zájem o pacienty a jejich blaho a stejný přístup k nim. Můžete se někam objednat a pročučet tam úspěšně a zbytečně celý den, posléze pak úspěšně chcípnout hladem a žízní a teprve až začnete zapáchat, nechají vás uklidit... Nejslušnější a nejvstřícnější personál je tam kupodivu ostraha, protože jsou to Češi a jsou placení prostřednictvím jejich zaměstnavatele, který není totožný s FN Motol.

  Nechci, aby mi ten dárek podobným způsobem zprasil celé město, byť ani to už k něčemu podobnému nemá zase až tak daleko, bohužel, takže až tolika práce by s tím zase neměl.

  OdpovědětSmazat
 92. Ray Bradbury: Plukovník a telefon. Ve výboru Kaleidoskop, Odeon 1989, ve vydání 2009 rozděleném na dvě knížky. Dokonalé jak římská socha.
  Jo volby... Víte, že tohle bylo pro mne včera asi důležitější? Ač jsem v teplém poledni na terase cukrárny nad městem se synkem dvě hodiny rozebíral vývoj, možnosti a trendy? No ale jo, a budu naivní, nešť: Je to krása, konečně - ani jeden komanč! To mi teď stačí k prostomyslné spokojenosti. Čo bolo, bolo.

  OdpovědětSmazat
 93. Draku, já kupčení s hlasy nesoudím tak přísně. Jen přímá podoba nepřímé politické korupce, jiného daleko nebezpečnějšího uplácení voličů. Jen pokračování ekonečného příběhu Jákoba a Ezaua.

  Když se představitel "nepravicovější" strany Kalousek chlubí úspěchem jak mnoho dotací získali z EU...
  Třeba pár metrů ceyklostezky v Prdelákovicích za to co nizozemskému farmáři a jeho rodině vzali od huby.
  Velmi pravicové.

  Co se týče voleb, jestli není volební census a volby jsou všeobecné s rovným hlasováním, navrhuji mnou nevynalezené (Kunetkovo, viz. Šumavák)řešení, že každý volič by obdržel vhodně zvolený peněžní obnos, který by za možnost volit musel vrátit.

  OdpovědětSmazat
 94. Obuvníkovi:

  Ano, kterákoliv společnost, ve které jsou většinově přítomní tupouni neschopní myslet a počítat a ve které se hlasuje většinově, rovným volebním právem, je až příliš snadno oblbovatelná a následně manipulovatelná populisty. A tuhle definici splňuje kdekterý stát kolem, nás nevyjímaje. Přitom by stačilo, aby tak, jak někteří novinářští mamlasové nenechají některé vcelku slušné lidi doříct jednu delší smysluplnou větu bez toho, že by mu 3 x skočili do řeči, tak by stačilo se těch populistů neméně dotěrně ptát, kde chtějí vzít na financování těch či oněch slibovaných kravin a zda už těch dluhů není i bez toho dost a případně jim otlouct o palice, že výše zdanění už u nás i bez toho dávno překračuje smysluplné hodnoty, takže tady už moc rezerv není a zvyšovat výkon ekonomiky politici dokáží jen těžko, spíš ho mohou dusit nevhodnou legislativou, nebo i jen její labilitou a nepředvídatelností. To by jim idiotům šlo, na to je užije nejvíc a nejlíp.

  Kunetkův návrh by při troše štěstí byl schopen udržet mimo volby ty nejhorší mamlasy schopné a ochotné vyměnit rozhodování o budoucnosti, byť i nepřímé a zprostředkované, za jeden momentální guláš a pivo. Na druhou stranu, kdyby to nebylo trestné, tak by jim zase někdo mohl nabízet obnos + guláš + pivo, takže ta otázka trestnosti nákupu hlasů tak či onak zůstává velmi aktuální.

  OdpovědětSmazat
 95. Pozn. hist.: Ano, všeobecné rovné hlasovací právo je zoufalá tristní (potenciální)cesta do pekel. Ále jendže... po bitvě každý generálem.
  Poslední desítiletí před Velkou válkou to hýbalo Evropou a každý, kdo byl jen trochu mravný (ano, děti, to ještě tehdy leckdo byl!), vzdělaný a myslel na budoucnost svých dětí, to podporoval. Zdálo se to nezpochybnitelné.
  Vlastně to nelze teoreticky zpochybnit dodnes - každý politolog ví, kolik realizovaných rozhodnutí už nelze vrátit. Nebo za jakou cenu...Ale do doby mládí mých dědečků: protestovalo se, demonstrovalo, v Brně před Besedním domem Maďaři ze Špilberku zabíjeli. Mělo se za nezpochybnitelné, že soudnost, mravnost, inteligence, (ne)vzdělanost každého jedince od 21 (tehdy) má tutéž cenu. Mnozí si to myslí dodnes. Stálo na tom celé hnutí, hýbající po generace Evropou - tzv. socialismus.

  OdpovědětSmazat
 96. Všeobecné rovné hlasovací právo:

  Na jednu stranu chápu, že těžko jinak, ale na tu druhou se ptám, zda je opravdu nezbytně nutné, aby kriminálníci, mnozí z nich k tomu navrch nenapravitelní recidivisté, mohli volit? Nebylo by lepší, aby spolu s trestem odnětí svobody padl i trest zbavení občanských práv? Koho asi bude volit 16 x trestaný recidivista z basy? Toho, kdo mu slíbí amnestii, nebo lepší podmínky v kriminále, aby se mu tam o to líp vracelo až se zase dosyta vyřádí venku?

  Určitě by nebylo od věci napodobit Spokojené státy i v něčem rozumném a ne jenom v kdejaké blbosti, jako se to děje pořád. Tím rozumným mám na mysli zrovna třeba zbavování kriminálníků občanských práv na dobu pobytu ve vězení + nějakou dobu po něm. Zkrátka měl by tu být zřetelný tlak na to, že občanská práva jsou tu pro ty, kdo si plní občanské povinnosti, tedy chová se spořádaně a platí daně, ne že je to samozřejmost a bez jakýchkoliv povinností. Reálně vzato nám při právech bez povinností hrozí leda tak rozklad a zkáza a ne že by tu lecjaké příznaky už dávno nebylo vidět.

  OdpovědětSmazat
 97. To EK jsem z pod Orlickych hor

  To Drak tech 160 Kc je za litr 50% palenky z ovoce

  OdpovědětSmazat
 98. Hrošanovi:

  Pak ale došlo z nějakého důvodu k uplatnění té vyšší sazby spotřební daně. Docela by mi zajímalo proč se tak stalo.

  Za předpokladu, že by se prokázal pěstitelský původ jablek a vypálení se provedlo v pěstitelské pálenici, vyšel by ten litr zhruba na polovinu. Jakmile něco z toho nenastane, uplatní se ta vyšší sazba.

  Na druhou stranu, při té kvalitě, kterou to pití obvykle má, to pořád ještě je dobrý obchod, byť tedy člověk zafinancuje bandu kleptomanických parazitů víc, než by jinak musel a původně zamýšlel, nebo chtěl. Tohle naštěstí není ještě ani zdaleka není ta nejhorší věc, co se může v životě přihodit.

  OdpovědětSmazat
 99. draku, představuju si destilační zařízení velikosti menší pračky. Plně automatizované. Naleju kvas, nastavím hodnoty, například stupňovitost, rektifikaci a mašinka si to změří a vydestiluje. Větší zařízení by mělo i zásobník s řízeným kvašením. Ideální představa: Támhle nasypu materiál, zařízení postupně odebírá, zpracovává, kvasí, destiluje a stáčí do připravených nádob. Menší část v kvalitě pro konzumaci, větší jako palivo. S přídavným zařízením by na palivo zpracovalo štěpku a jiný materiál obsahující celulózu, například i slámu, v zásobníku s příslušnými bakteriemi štěpícími celulózu na jednoduché zkvasitelné cukry.

  OdpovědětSmazat
 100. draku, podle toho co píšeš hrošanovi, jednou z možností jak tu bandu kleptomanických parazitů vyhladovět, je abstinence.

  OdpovědětSmazat
 101. Destilační zařízení / Obuvníkovi:

  Obávám se, že něco podobného by mohlo být reálné leda tak ve Švýcarsku a možná, že v Německu a Británii. U nás si to nedovedu dost dobře představit, zejména ne v některých regionech rázovitých a už vůbec ne při té koncentraci lidí přistěhovalých ze zemí bývalého SSSR, zejména pak Ruska a Ukrajiny, kde 2/3 mužské populace má opravdový a reálný problém s chlastem.

  Vyhladovění kleptomanických parazitů / Obuvníkovi:

  Nekouřím vůbec a alkohol piji jen málokdy a poměrně málo. Takže spotřební daně až tak děsné zrovna za tohle neplatím. Horší už to je s pohonnými hmotami, těch spotřebuji celkem dost, ale pěšky kvůli tomu chodit nebudu ;-) Mnohem horší ale je, že z toho, co vydělám mi cca 1/2 seberou na daních a pojištěních. Aby se to výrazně zlepšilo, potřeboval daňovou residenturu někde jinde, třeba v Monaku. Za loňsko mi zmetci ještě sebrali daňovou úlevu na dítě. Zkrátka aby se člověk těch pijavic zbavil, musí na to jít úplně jinak a úplně z gruntu. Faktem ale je, že za střízliva se to vymýšlí mnohem líp ;-)

  OdpovědětSmazat
 102. Tedy mnohem líp se vymejšlí za nestřízliva. Za střízliva se to jenom líp realizuje. Teda to, co z těch nestřízlivých výmyslů uznáte za realizovatelné. Ty ostatní výmysly bývají holt nesmysly. Ale i vymyšlený nesmysl má pro někoho někde někdy nějaký svůj hluboký (či mělký) smysl. Jenom je někdy moc hluboko zakopaný. Jako moje hřivna. Zatím jsem na ni ještě nepřišel. Ale někde je. Až ji ukážu potomkům, to bude radosti. Pošetilosti předků budí soucit potomků. To jsem právě vymyslel.

  OdpovědětSmazat
 103. Vymýšlení za střízliva a naopak / Jakubovi S.:

  No, něco mi už tou palicí prošlo a vzešlo z ní jak za střízliva, tak i ve stavu naprosto opačném. No a je pravdou, že ve stavu střízlivém jsou ty myšlenky někdy možná až příliš přízemní, ale nemyslím si, že bych na ty vzletnější věci potřeboval nějakou posilu v podobě dobrého pití. Jde to i bez toho a docela dobře. Pravda ale je že po nějakém tom přiměřeném množstvím báječného pití, jako je delší dobu odleželý koňak, whisky, nebo i lahev báječného vína, je těch smělých a vzletných myšlenek o něco víc než normálně bez nich, jenomže když se u toho bumbání setrvá zbytečně dlouho, tak se pak křivka v nějakém bodě zlomí a z člověka začne padat místo vzletných myšlenek cosi mezi hlubokou filosofií, nablblým humorem a naprostými kravinami. Pravda, člověku je sice v ten moment naprosto báječně, jenže to pravé peklo přijde ráno a trvá skoro celý den, někdy, když se to hodně přežene, tak i déle. Takže už jsem si to za ta léta vychytal až na výjimky jednou za hodně dlouho, se mi daří zůstat u pouze u těch vzletných myšlenek a ty druhé dny jsou pak mnohem normálnější a tudíž snesitelnější :-) Zkrátka nic se nemá přehánět a bumbání už vůbec ne.

  OdpovědětSmazat
 104. Schumacherovi: obávám se, že abstinencí je nevyhladovíme - oni si vymyslí něco kde nenápadně přikrást víc - jako se jim to povedlo "zákonným opatřením senátu o dani z nabytí nemovitostí" nebo jak se ten paskvil, kvůli kterému zvýšili daň z převodu nemovitostí tuším 4 nebo 5 % meziročně na 15 %, a jako jediný náklad dovolili milostivě daňovým otrokům uplatnit cenu za odhad - blil bych, když pak vidím Antla (co gaunery či grázly prý nemá rád, a přitom se hádám od nich nijak zvlášť neliší) jak prosí o můj hlas v druhém kole senátních voleb - aby prý mohl pokračovat ve své práci (jejíž výsledkem je i výše uvedené zvýšení okrádání těch, co ještě něco mají)! Voliči jsou ale obecně blbí, jinak by nedostal v prvním kole přes 40 %.

  Drakovi: dle toho, co píšete, jsme na tom podobně - jenže když si k těm cca 50 % okradení, co je ze mzdy, připočtete další postupné okrádání pomocí DPH, spotřebními daněmi, atp., a připočtete inflaci (reálnou, ne tu lživou dle metodiky ČSÚ - reálná, tj. inflace peněžní zásoby, je každý rok kol. 7 %), tak Vám může jako mně vyjít, že Vám stát ukradne za pouhých 10 let celých 95 % toho, co jste vydělal! Fakt už bych chtěl vědět, jak z toho ven!

  OdpovědětSmazat
 105. Řešení?
  Podle liberálů (libertariánů) zrušit stát. Jenže - ona nějaká jiná struktura, "státupodobná" stejně za určitý čas samovolně vznikne. Dělba rolí.
  Už v opičí tlupě...
  Co v opičí tlupě - i ve stádu krav nebo ovcí...

  OdpovědětSmazat
 106. Rušit stát? / Hrošanovi a StK:

  Ještě za císaře pána jsme tu měli obdobu DPH, ale v 5% výši a stačilo to na ledacos úžasného a zbyla nám tu z těch dob například kanalisace, která funguje dodnes.

  Ještě za předválečné republiky ty daně nebyly tak děsivé jako dnes a také tu zůstalo ledacos, co dobře slouží až dones.

  Mimochodem, Švýcaři mají DPH 8%, proti nám tedy mnohem nižší, dálniční známku mají proti nám zhruba za polovic a podívejte se, jak to vypadá tam a jak tady a jaké silnice a dálnice máme my a jaké oni a hlavně jak trvanlivé jsou.

  U nás je problém ten, že stát je zralý z větší části leda tak na pořádnou defenestraci. Problém ale je, že ty hajzly, kteří by případně vyletěli oknem, nemá kdo nahradit, protože už delší dobu nám tu žalostně selhává výchova a tudíž by ty vyhozené hajzly jen a pouze nahradila hromada dalších, možná dokonce i horších a nic moc by se asi nezměnilo, k lepšímu asi už vůbec ne. Nejsou lidi, o které by se šlo opřít, těch, co k něčemu jsou, je zoufale málo a proti bandě tupounů v kombinaci se slibotechnami lepších zítřků, uplácejících pastelkovným, koblihami, pivínky a gulášky, jsou skoro bezbranní.

  Asi bude muset nastat opravdu pořádná krize, kdy celý ten zadlužený a dotační cirkus spadne na držku tak, že nezůstane kámen na kameni a celé se to bude muset od základu vybudovat znovu. Ony ty záchranné akce a fondy a regulace v podstatě jen oddalují nevyhnutelné a připravují mnohem tvrdší pád z mnohem větší výšky.

  OdpovědětSmazat
 107. Defenestrace? Velká česká unikátní tradice. Němečtí i rakouští historici, Arnošt/Ernest Denis, všichni vám to potvrdí. Němčina dokonce kvůli pražským defenestracím má už po staletí jedinečný pojem: Fenstersturz. A v Schürerově (mmch život pro román) špalku PRAG (ovšem v mé knihovně) zvolají čeští stavové 23. máje 1618: "Werft sie nach alttschechischem Brauch (po staročesku) aus dem Fenster!" Ano, to v závorce je tam takhle. Třetí vydání z léta 1939.
  Když jsem za studií každé léto pobýval v NDR, a pobýval tam s etnografy, archeology atp., zjistil jsem, že tam je běžným termínem der dritte Prager Fenstersturz. No tehdá bylo od něj teprve 14 let. Jasné - ?

  OdpovědětSmazat
 108. V posledním odstavci Drakova komentáře je obsažen celý princip našeho evropského (EU) a euroatlantického (USA) průšvihu. Je to, jako když se snažíte zahnat bolest zubů pomocí prášků. Čím dál tím větší dávky, kombinace - a přitom stejně pomůže až vytržení zkaženého zubu.
  Je to stejné, jako když se pokoušíme teď najít způsob, jak zamezit vraždám, páchanými schizofreničkami z ostravska.
  Ono se říká - po účinku zlá rada. Jenže problém je jinde - neumíme rozeznat neodvratnou událost (destabilizace schizofrenika) která se prostě stává. Ne často, ale nedá se tomu zabránit. Místo toho se teď snažíme najít viníka - kdekoliv. To naše české "Kdo za to může!?"
  Myslím, že až se jednou zjistí, že se na Zemi řítí s vesmíru opravdu velký šutr, který nás dokáže vyhubit jako dinosaury, budeme se zabývat ne snahou o přežití aspoň hrstky Homo Sapiens, ale zjišťováním "Kdo za to může..."
  Potrestat "viníka" aspoň pár hodin před koncem našeho světa.

  Montekové a Kapuleti. Od nepaměti až do konce. Ééééch...

  P.S.: Ten šutr se může jmenovat třeba "islám" nebo "ebola".

  OdpovědětSmazat
 109. Defenstrace / Fenstersturz / Jakubovi S.:

  To je docela zajímavé. Kdybys někdy měl náhodou trochu volného času a náladu a chuť se tím zabývat a rozvedl to víc do podrobností, s chutí bych si o tom početl. Vím, že u Tebe není problém s chutí a náladou, zato ten čas, že je problém. Ale třeba se někdy sejdou příznivé okolnosti... A někdy sousedův úhel pohledu může být zajímavý i poučný zároveň.

  Kdo za to může? / Chuť k lynčování / StK:

  Ano, tohle, o čem Jsi se tu zmínil, je děsná vlastnost. Znám to ze svého okolí víc než dobře a to, že se s tím neztotožňuji, mi je většinou houby platné.

  Nastane-li průšvih, tak nebylo-li to zjevně ze zlého úmyslu, samozřejmě, že není od věci zjistit, proč se to stalo. Lze-li z toho vyvodit smysluplný závěr a poučit se z toho natolik, aby se to v budoucnosti už nestalo, tak si myslím, že tady smysl zabývání se tím skončil. Jenomže lidi jsou povětšinou cháska líná, zlodějská a toužící po zábavě, někdy dost úchylné a hlavně na cizí účet. No a protože cháska líná nic moc nedělá, tak toho také moc nezkazí a když to tomu pracantovi ujede, tak se osli mohutně rozhýkají a pro zábavu se hlasitě dožadují lynče onoho pracanta. Bývá na to hodně smutný pohled.

  OdpovědětSmazat
 110. Ale rád, nima problema. Ali nima vremena, pravo imaš. Ipak, drug.
  Lynčování, ano... vzbudí se davová psychóza, dav se bleskově jako jedna bytost začne bát, výt, řvát, nenávidět - a Na lucernu! Na hranici! Pod gilotinu! Natřít dehtem a zapálit! Požadujeme nejvyšší trest pro Horákovou, Slánského, Clementise...! Poznal jsem davovou psychózu - hrůzná nanejvýš varovná vzpomínka - po ty dva srpnové dny 69 v Brně.
  Manipulace tzv. lidovými demonstracemi je lehoučká!
  A nebudete věřit: je přímá spojnice mezi slovem lynch a popisem defenestrací u historiků! Ale obšírněji později, škoda jen stručně...

  OdpovědětSmazat
 111. Jakube, Slánský - s čím kdo zachází, tím schází. Sám si vystavěl šibenici, tu kterou vystavěl jiným.

  OdpovědětSmazat
 112. Defenestrace / Lynch / Jakubovi S. a Obuvníkovi:

  Slánského a dalších, tedy těch, co zacházeli s hrůzou a pak sami sklidili její horší variantu, mi upřímně řečeno moc líto není. Svým způsobem sklidili co zaseli.

  Hledíc na ty rozličné varianty lynče, ať už dějinné, nebo současné, přestal jsem mít v oblibě revoluce, krom vědeckých a technologických asi všechny ostatní druhy a v tomto ohledu jsem už dávno příznivcem evoluce, jakožto rozumnější a mírumilovnější varianty společenského vývoje. Jenže bohužel, někdo to rád horké a těch co to rádi horké se mnohdy shlukne víc, než je zdrávo a pak stačí pár padouchů, co se jim postaví do čela a využije toho ve svůj prospěch. Zapomínají ale hoši, že každý chvilku tahá pilku a že zanedlouho může dojít i na ně samotné. S některými věcmi opravdu není dobré si zahrávat.

  OdpovědětSmazat
 113. Samozřejmě jsem je dal dohromady jenom z hlediska vyvolané davové či přesněji celostátní psychózy, že. RS - o tom vím vše. Moje teta byla v tom procesu taky.

  OdpovědětSmazat

"Pravidla moštárny" jsou stejná jako v Hospůdce. Spammeři a trollové budou bez milosti likvidováni. Hlasatelé jiných (i opačných) názorů než má Kocour však nikoliv.

Jak se podepsat? >> Komentovat jako >> Název/Adresa URL >>Název a vepsat svůj nick nebo jméno. Pak >> Pokračovat a nakonec >> Publikovat. (Počkat, až to Drak nebo Kocour propustí na obrazovku.)