Konečně se vyvrbil pravý důvod k odmítání platebních karet. Banky zvýšily poplatky a hospodští (a drobní obchodníci) je nechtějí platit. Snaží se tak umravnit banky. Ale prohrát mohou obě strany, Ve městech se budou takovým podnikům někteří zákazníci vyhýbat, protože by napřed museli vyhledat bankomat a teprve pak jít na oběd nebo na pivo. Na vesnici by to hospodským vyjít mohlo, pokud je tam jenom jedna hospoda.
Banky zase mohou vyjít s nulovým zvýšením zisku, když se po zvýšení poplatků houfně rozšíří odmítání plateb kartou . Uvidíme. Jenom balit to do nutnosti zrušit hotové peníze nebo naopak je jenom takové stavění se na zadní. Myslím že to není nějaká zásadní otázka. Jedni chtějí co nejvíc vydělat a druzí jim ti nehodlají trpět.
Rozhodne ovšem zákazník a jeho lenost. Obchodník i banka potřebují zákazníky.
Fascinuje mě, že výběr peněz z bankomatů je téměř u všech bank bez poplatků. U terminálů to nejde? Třeba měsíční paušální platba za terminál? Uvidíme.
Poslanci ruské Státní dumy v pátek odhlasovali zákon proti změně pohlaví. Mladí ruští vyčůránci se tak chtěli zabezpečit proti případné mobilizaci nebo se skrýt před policí pomocí úřední změny pohlaví.
Takže: Změna pohlaví operativní cestou je možná pouze při ohrožení života některými chorobami, Hormonální změna pohlaví už možná není. Pokud jednopohlavní svazek vychovává nějaké vlastní děti jednoho z partnerů, je možné pokračovat. Osvojování si dětí už ale možné není a adopce homosexuálním párem taky ne. Pochopení k sexuálním excesům v Rusku obecně klesá.
Hlasování (prakticky téměř bez rozpravy) dopadlo takto:
262 pro
17 proti
45 se zdrželo
11 nepřítomno
Jsem zvědavý, jaký se strhne poprask v LGBT+ orgrnizacích a neziskovkách vůbec - hlavně na Západě. Ale i u nás. Jsme přece Západ, no ne?
Zdá se, že o jednomyslnosti Západu už blouzní jenom politici a naši liberální demokraté.
Mariánka z Ukrajiny
Před několika dny přijal ukrajinský parlament zákony, umožňující pěstování a distribuci konopí, cannabis, které je považováno nejen za lehkou drogu, ale taky za léčivý přípravek. Ukrajina si vybrala druhou možnost. Bude pěstovat léčivé konopí, které se od toho neléčivého liší jen názvem. Klimatické podmínky i půda pro jeho pěstování jsou prý nejlepší na Krymu a proto musí Ukrajina dobýt Krym co nejdříve. Vzhledem k neexistenci omezujících podmínek se může stát ukrajinské konopí docela vážnou hrozbou pro Evropu a Ruskou federaci. Přesně tohle člověka napadne, když se ve válečném stavu jedná o pěstování konopí. Amerika už několik let trpí pod náporem nových drog, které decimují chudší část obyvatelstva, takže to může být pokus zařídit něco takového i na Východě. Konopí jak zbraň. Neotřelé. [;>))
Dodatek:
Ukrajina to s pěstováním konopí na Krymu myslí opravdu vážně. Dneska, 15/7/2023 podnikla sedm útoků pomocí vzdušných dronů a dva ataky pomocí dronů hladinových. Drony byly částečně rozstříleny (4) a částečně zmateny pomocí "radioelektronických zbraní" (rušiček GPS), takže havarovaly mimo určené cíle i oblasti. Nikdo nebyl zraněn, materiální škody nejsou hlášeny.
Druhý dodatek:
Dnešní války se odehrávají nejen se zcela jinými scénáři na bojišti, ale i zcela jinými akcemi / způsoby boje mimo něj. Špionáž skrze mobilní telefony a počítače je v USA a Číně velmi rozpracovaná. Bránit se tomu lze jen striktním zákazem používání "chytrých telefonů" a počítačů. Bude těžké politiky o tom přesvědčit.
Pozn.: Mobil mám odjakživa "blbý", bez OS.
Synáček mi totiž předvedl, jak se lze do "chytrého" snadno dostat. A nevíte o tom.
Peníze jsou zboží jako každé jiné. Každý obchodník se snaží maximalizovat zisk a minimalozovat náklady. Tak příkladmo kdo kupuje chleba je obchodníkem prodávajícím peníze. Jde o symetrickou pozici. Při transakci je každý v obou pozicích.
OdpovědětVymazatOny "peníze" aby byly skutečným zbožím s nějakou cenou musí mít jednu vlastnost: Nesmí se dát získat třeba tak, že si je někde natrhám. To pak tu ceny ztrácejí. T.j. za peníze, domluvenou komoditu, se dají považovat jakékoliv předměty, kterých je na Zemi konečné množství. Pazourky, mušličky, zlaté nuggety. Všechno, čeho je víceméně stabilní množství. Co se nedá snadno vyrobit v tiskárně cenin. Peníze zjednodušují výměnný obchod.
OdpovědětVymazatDrahé kovy se od papírových peněz zas tak moc neliší. Už ze staré Babylonie máme zprávy o tom, že při nedostatku obilí klesla cena stříbra šedesátkrát.
VymazatVe středověku probíhala měnová reforma se zneplatněním starých stříbrných grošů i několikrát do roka.
Klesla cena stříbra 60x. Nevím, ale nedalo by se napsat, že cena obilí a jiných věcí vzrostla 60x? Inflace?
OdpovědětVymazatTo by se jistě dalo, je to totéž. Ale zatímco cena stříbra a jiných peněz je pouze tržní, potraviny mají svou reálnou užitnou hodnotu (žrát se musí).
Vymazat(Já si pro představu o skutečné hodnotě přepočítávám ceny na hermelíny. To je mince o hmotnosti čtyř uncí a průměru tři a půl palce (proto se kdysi krabičky od hermelínů daly používat i na diskety) ze sýra typu camembert. Kčs měla pevný kurs 3 Kčs za 1 Hermelín.)
Nebo můžeme ceny porovnávat podle hesla "čas jsou peníze". Peníze jsou v podstatě prostředek evidence o tom, že jsem v něčí prospěch odvedl nějaký čas nějak kvalifikované práce a mám tedy nárok na odpovídající množství výsledků práce jiných lidí. (Historici někdy používají pro diachronní porovnání cen mzdu truhlářského tovaryše.)
Otázkou tedy může být, zda by nedávalo smysl používat dvojí druh peněz, z nichž jeden by vyjadřoval bezinflační hodnotu obilí a druhý člověkohodiny vážené produktivitou a kvalifikovaností práce.
(Zajdel v "Limes inferior" popisuje dokonce trojí druh peněz: nejhodnotnější na luxusní zboží (podobně jako byly Tuzexové (reálně ovšem spíš "*ZahIm"ové) "bony"); a nejnižší odpovídající tomu o čem se dnes spekuluje jako o "nepodmíněném příjmu".)