Uvědomil jsem si to, když se na Vlkově blogu Kosa objevil obrázek - tedy dvě fotografie, pořízené s čtyřletým časovým odstupem, které měly demonstrovat obrovské ztráty britských vojsk v prví světové válce. Je na nich prapor Cameron Highlanders na nádvoří Edinburghského hradu v roce 1914, předtím, než byl odeslán na frontovou linii a níže je stejný prapor po jejich návratu v roce 1918 po příměří.
Protože si podvodu všimlo více lidí už jen doplním, že kromě chybějících stínů a nerostoucích stromů, přesně stejné hodiny pořízení a "náhodou" stejného černého auta, zaparkovaného u zdi je tam ještě pokus od sebe odlišit fotky umělým přidáním "skvrn od ustalovače" na druhé fotce a ještě několik dalších chyb.
O falšování fotek se totiž zajímám dlouho. Ta všem známá fotka sovětského vojáka s praporem na střeše Reichstagu je pořízena ne v den dobytí Berlína, ale o tři dny později, voják je jiný, prapor také, z levé ruky vojáka byly vyretušovány několikeré hodinky a byl přidán kouř, protože třetí den po dobytí Berlína už tam toho moc nehořelo.
Hodně těch ikonických fotek jsou kompletní aranže, scény, vyrobené tak, aby působily na diváka a s reálnou situací mají často jen málo společného. Na netu jsem našel celý rozsáhlý článek o nejznámějších falzech.
Dneska, kdy už se retuš nedělá nožíkem a tuší na velkých zvětšeninách, které se pak přefotí znova, ale ve Photoshopu, je zfalšovaná skoro každá módní fotografie i fotky pro bulvár. A co je ještě horší AI, umělá inteligence je schopná fotografii namalovat podle několika dodaných fragmentů nebo si ty fragmenty najde sama na internetu podle slovního zadání!!
Zatím se to dá většinou poznat, ale technika je stále dokonalejší a umí už nafalšovat i videozáznamy a dokonce i se syntetizovaným zvukem, získaným ze vzorku hlasu "zájmové osoby". Takže avatar nějaké vám známé osoby, třeba bratra nebo matky vás může přesvědčit, ať někam převedete své peníze, které pochopitelně zmizí. V Rusku takto přišlo o velké peníze nemálo penzistů - Rusové jsou ke státní moci důvěřivější než obyvatelé Kotlinky. Celkově se každoročně jedná o sumu několika desítek miliard rublů a ta suma každý rok roste!
Nebo taky v TV vyhlásit jadernou válku. O zfalšovaných fotografiích ze současných bojů na Ukrajině, v pásmu Gazy nebo před časem v Sýrii se ani nemá cenu bavit. Liší se jenom kvalitou a pochopitelně stranou, která je uveřejňuje.
Deep Fake se tomu říká. Hollywoodští herci už jsou docela znechucení, protože filmaři jsou schopni "oživit" mrtvé herce a taky by se zanedlouho mohlo stát, že už nebude třeba herců živých, protože postavy budou vytvářeny stejně jako postavy v počítačových hrách. Skončí sláva filmových star, které si mohly říct o fantastické honoráře, protože by nemohlo být natočeno pokračování nějakého úspěšného "trháku".
Proč to píšu? Protože se už klame nejen v textu a fotografiích, ale i ve videozáznamech. S rostoucí výkonností výpočetní techniky se brzy dostaneme do stavu, kdy takový "avatar" bude schopen existovat i v reálném čase a třeba odpovídat na dotazy novinářů nebo diskutoval po telemostu. Možná vám to nedochází - ale pak budeme jako lidstvo pod vládou AI. A kdo bude té umělé inteligenci zadávat úkoly? Budou to opravdu, lidé když ona ta AI už píše povídky, referáty, novinové články a skládá hudbu? Kde je tady místo pro člověka z masa a kostí?
No, člověka... Někdy mám vtíravý pocit, že se spíše než o lidi jedná biologické roboty, ovládané pomocí Tik Toku, Instagramu, Facebooku, sítě X (Twittwer) a jiných společenských sítí, TV stanic a influencerů, kteří jednotlivci (jednotlivcům, skupinám, národům) ukazují, co si má myslet, co si má koupit, koho má milovat a koho nenávidět. Mají zásadní vliv na některé segmenty populace, hlavně na mladší ročníky. Ale nejen na ně.*
Na starší ročníky je tu jiná past: Blogy. Tam je převaha starších uživatelů - a ne ani tak blogerů samotných, jako jejich publika. Už několikrát jsem se zamýšlel nad diskutéry na blozích a webech. Nad jejími druhy, postupy jak v diskuzi získat dominanci atd. Do názorové bubliny, která vždy vznikne kolem každého blogu, který má povolenou diskuzi pronikají stále tytéž názory zvenku. Nicky sice mají různé, ale způsob, jakým "úřadují " v diskuzi je dost standardní. Považuji je za archeotypy lidského chování, které jsem celý život nalézal ve všech možných kolektivech od turistického oddílu až po symfonický orchestr.
A teď připusťme, že někteří z diskutérů nejsou reálné osoby, ale výstupy z AI, jejichž úkolem je zabránit šíření "nevhodných názorů" jejich zesměšňováním, napadáním, rozmělňováním diskuze nebo vnášení zcela jiných témat. Na tu už AI myšlenkovou kapacitu má - zkušebně prý byla použita při tvorbě rozsudků - má v sobě "vestavěný" nejen celý trestní zákoník, ale také precedentní případy. Soudce v soudní síni pouze rozsudek přečte. Zatím je (prý) AI kontrolována živými soudci. Ale - kdo ví, jestli si i oni nezjednodušují práci a výstup z AI prezentují jako vlastní dílo. Tak jak s pomocí AI již nyní někteří programují, píší disertační práce nebo politické projevy.
Vliv literatury, umění a "živých politiků" klesá. A oni ti živí politici se snaží přizpůsobit obecnému trendu (mainstream?) aby byli veřejností bráni v potaz. Pak vzniká dost závažná otázka - "kdo to tady vlastně řídí". Protože se objevují otázky, pokusné balónky, kolik lidí je vlastně na Zeměkouli potřeba, jaký je jejich optimální počet. Pro koho?
Převzetí řízení lidstva nemusí nutně vypadat jako všeobecný výpadek a násilné převzetí řízení. Může klidně probíhat tímto "plíživým" způsobem. Nebo dokonce už jím probíhá.
Proto stále opakuji, že věřím jenom tomu, co vidím na vlastní oči, slyším na vlastní uši, co si mohu ohmatat, očichat nebo ochutnat. Ale ani to už nemusí za nějakou nedlouhou dobu nemusí platit, protože daný politik může být ovládán pomocí AI a "neuronového" propojení - a ani o tom nebude vědět. Stačí jeden šikovný "přítel na síti", který ho bude nenápadně sofistikovaně ovlivňovat. Živý politik se bude snažit "mít vliv", což stačí pro uspokojení jeho ega.
A máme tu (aspoň pro mě) vysvětlení mnohých podivných názorů ve společnosti, protože není problém stvořit několik takových názorových skupin, proudů a řízeně je postavit proti sobě. Pak stačí nechat vyhrát ten názor, který se AI hodí pro splnění jejich cílů. Problém je v tom, že její cíle neznáme. A protože AI bude časem ovládat veškeré informace, které budeme dostávat, je ani nepoznáme.
OdpovědětVymazatDíky za inspirativní úvahu. Výstup z ní sice čékovi v prvním plánu na optimismu nepřidá, ale s dovolením se Vám pochlubím, jak mně pomoh v plánu druhém: pomoh jste mi ujasnit, jaká je pro mě ta nutná podmínka, abych si byl jist, že su konfrontován s živým čékem a nikoli s iá(AI); musí být radost to číst. A to se mně přihází, namátkou, s Vámi, s Vidlákem, ci s panem Řezankou... takže ještě jednou diky za ten prima podnět.
Omylem jsem to smazal, ale nakopíroval jsem to tu znova. Ten koment je od Jentaknegdo