Prohledat tento blog

pondělí 22. června 2026

A je to tady!

My, pracovníci Českého rozhlasu, dnes 22. června 2026 stávkujeme. Čtyřiadvacetihodinovou výstražnou stávku opíráme o Listinu základních práv a svobod.


K naší profesi potřebujeme, aby Český rozhlas zůstal nezávislou institucí. Tedy aby garantoval uspokojivé pracovní podmínky, ke kterým patří i právo na profesní autonomii a možnost vykonávat práci bez politického nebo jiného nátlaku. Chystaná změna systému financování a výpadek nemalé části příjmů toto ohrožuje.

Hrozí, že budou propuštěny stovky současných zaměstnanců. Hrozí omezení široké a pestré nabídky, kterou v současnosti poskytujeme veřejnosti. Hrozí, že dojde k rušení některých pořadů, nebo dokonce celých stanic.

Někteří z nás i dnes pracujeme, abychom pro vás zajistili to, co podle zákona máme. A to přesto, že stávku plně podporujeme. Nechceme totiž omezit veřejnou službu, kterou vám zajišťujeme dennodenně. Ani vám dnes za každou cenu nechceme brát to, na co jste zvyklí. Chceme jen upozornit, že v současnosti nemáme jistotu, zda pro vás veřejnou službu budeme moct plnit dál v dosavadní kvalitě a rozsahu.


Děkujeme za pochopení a podporu.

Pro vás, ne pro politiky.
Stávkový výbor iniciativy Veřejnoprávně




Tak si to, vážení rozhlasáci, rozeberme:

K naší profesi potřebujeme, aby Český rozhlas zůstal nezávislou institucí. Tedy aby garantoval uspokojivé pracovní podmínky, ke kterým patří i právo na profesní autonomii a možnost vykonávat práci bez politického nebo jiného nátlaku. Chystaná změna systému financování a výpadek nemalé části příjmů toto ohrožuje.



...uspokojivé pracovní podmínky...
Co to znamená? Výška platu? Jiné benefity?

...profesní autonomie...
V čem má být pracovník autonomní? V prezentaci faktů tak, jak je chápe on sám? Nebo jeho šéf?

...politický a jiný nátlak...
Znamená to snad, že v současnosti žádný nátlak, žádné mantinely neexistují?

...výpadek části příjmu...
Tady je asi jádro pudla. Snížení příjmů nutně povede k racionalizaci práce. Menší množství pracovníků bude muset zastat stejnou práci jako kdysi. Nebo rozsah prací omezit. Kdo určuje, kolik té práce má být vykonáno?


===


Hrozí, že budou propuštěny stovky současných zaměstnanců. Hrozí omezení široké a pestré nabídky, kterou v současnosti poskytujeme veřejnosti. Hrozí, že dojde k rušení některých pořadů, nebo dokonce celých stanic.


....budou propuštěny...
Stejně, jako byly propuštěny desetitisíce havířů, ocelářů, valcířů atd. když se přestala vyplácet výroba oceli. Nebo jiných profesí, například tkalců, když se prosadily tkalcovny v rozvojových zemích nebo Číně. Je dostatečná nabídka soukromých rádií, které žijí jen z reklamy a snad i sponzorských darů.


...omezení nabídky... ....rušení některých pořadů...
Tady vzniká otázka, zda je tato nabídka posluchači dostatečně využívána. Jestli se nevysílá do "vypnutých přijímačů". Výzkumy poslechovosti nám totiž říkají, že některé pořady nebo i stanice mají poslechovost velice nízkou. Výsledky těchto výzkumů ovšem nejsou veřejnosti příliš známy.


===


Někteří z nás i dnes pracujeme, abychom pro vás zajistili to, co podle zákona máme. A to přesto, že stávku plně podporujeme. Nechceme totiž omezit veřejnou službu, kterou vám zajišťujeme dennodenně. Ani vám dnes za každou cenu nechceme brát to, na co jste zvyklí. Chceme jen upozornit, že v současnosti nemáme jistotu, zda pro vás veřejnou službu budeme moct plnit dál v dosavadní kvalitě a rozsahu.


...abychom zajistili to, co podle zákona máme...
Neboli abychom odvedli práci, za kterou jsme placeni. Rozhlasáci nejsou nějací dobrovolníci, kteří pracují jen pro vlastní potěšení. Odvádějí práci a jsou za ni placeni.Jestli je to málo nebo moc je otázka nabídky a poptávky, ne něčího osobního přesvědčení.


....nemáme jistotu, zda pro vás veřejnou službu budeme moct plnit dál v dosavadní kvalitě a rozsahu....
   Ne, to nemáte. To nemá nikdo. Můžete být propuštěni pro přebytečnost, neplnění pracovních povinností nebo jejich nedodržování. Můžete také odejít sami na protest proti patrně nutné racionalizaci rozhlasového provozu.



   Otázkou je rovněž, zda kvalita vašich služeb byla dostatečná a dostatečná pro koho. Tady jsme zpátky u nezávislosti rozhlasu. Rozhlas odebírá zprávy od ČTK nebo od svých korespondentů v zahraničí, ale uveřejňuje jenom jejich část. Tu část kterou považuje za správnou, pravdivou nebo potřebnou pro informovanost posluchačstva. Ostatní zprávy pomíjí.

   A kdo tu "správnost" určuje podle mínění koho? Vlády? Parlamentu? Politických stran? Nevládních neziskovek? Nadnárodních organizací třeba EU? Nebo je to zcela na libovůli toho či onoho rozhasového redaktora podle jeho politických preferencí? Kdo dodává do zprávy přídavná jména, epitetony, která v původní zprávě nebyla?

   Třeba někomu vadí, že se zprávy (stručné, pokud možno pravdivé bez hodnotící složky) často volně mísí s názory samozvaných expertů většinou jednoho politického názoru tak, že se kometáře často používají místo zpráv.


===


   Je tady nedůvěra přemýšlivější části vašich posluchačů k nestrannosti vysílání Českého rozhlasu. Těch, kteří chtějí a mohou získat zprávy z širšího okruhu zdrojů - i ze zahraničí.

   Dále, podle mých osobních zkušeností, je vidět určitá přezaměstnanost při výrobě pořadů. Třeba podkasty nebo audioknihy jsou mimo rozhlas realizovány podstatně menším počtem lidí. Vím to bezpečně, audioknihy "na zakázku" vyrábíme ve dvou, třech lidech (pochopitelně plus autor textu) a spočítejte si, kolik lidí se účastní podobných programů v ČRo. Dramaturg, narator, režisér a zvukař, pracovníky ekonomického úseku a organizace nepočítaje. A v jiných státech (např. RF, Rakousko) je to podobné.


  Z toho všeho mi vychází jeden poznatek. Stávka v rozhlase je za zachování stávajícího stavu, za udržení jakéhosi monopolu na pravdu a správnost. Ale ten je, bohužel pro ČRo, ohrožen spoustou soukromých stanic, které existují a vysílají bez jakýchkoliv koncesionářských poplatků a dokonce i bez státního financování. Stihnou to za úhradu z reklam.


Poznámka:

Kolem práce se zvukem jsem se motal od svých šestnácti let, profesionálně od roku 1970. Těžko mi budete dokazovat, že o oboru toho nevím dost. Ačkoliv mi příroda časem odebrala mnohé benefity mládí, nesebrala mi, bohudík či bohužel, zdravý sluch, takže tu a tam pracuji jako externista nadále, aniž bych byl k smíchu nebo politování svým mladým kolegům a o moji práci je stále zájem.



Starý kocour osobně





Žádné komentáře:

Okomentovat

"Pravidla moštárny" jsou stejná jako v Hospůdce. Spammeři a trollové budou bez milosti likvidováni. Hlasatelé jiných (i opačných) názorů než má Kocour však nikoliv.

Jak se podepsat? >> Komentovat jako >> Název/Adresa URL >>Název a vepsat svůj nick nebo jméno. Pak >> Pokračovat a nakonec >> Publikovat. (Počkat, až to Drak nebo Kocour propustí na obrazovku.)