středa 28. září 2022

Hlášení o protivládní demonstraci v Ostravě

Pod přísným dohledem policejního psa  Poslední dobou si připadám jako nájemný fotograf. Co demonstrace to fotografování. Do Prahy jsem si netroufl,  protože se snažím doléčit natržený stehenní sval - staré nemehlo zakoplo na schodech. Takže jsem absolvoval už třetí demonstraci proti vládě. Tentokrát svolanou 
do  Ostravy Tomio Okamurou.


sobota 24. září 2022

Jak správně tlačit na pilu

    Každý ví, že na pilu se moc tlačit nemá, jenom přiměřeně, přiměřeně... 

Když netlačíte vůbec, moc neřeže, když příliš, tak se zadře nebo i zlomí. Toto pravidlo platí i na propagandu neboli přesvědčování. Dovedlo to už hodně lidí k nenávisti k SSSR a komunismu vůbec. Bylo toho prostě moc, to tlačení na pilu. Na rok 1968 by se bývalo bylo možná téměř zapomnělo - oni ti Sověti u nás nenadělali tak strašné škody, největší škoda byla, že tu dosadili své "místodržící", kteří už pomocí adorace sovětů ten "tlak na pilu" vykonávali. 

čtvrtek 22. září 2022

Mobilizace! Mobilizace?   Mobilizace jsou různé. Je to už prakticky synonymem slov apel, výzva. To slovo se dá použít na ledacos. Třeba mobilizace za snížení ztrát při sklizni. "Ani zrno nazmar!" Pamatujete to ještě někdo? Nebo se "Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak!" Aby lidé přišli do prvomájového průvodu nebo k volbám. Aby oslovení voliči správně volili. Takže částečná mobilizace občanů Ruska mě nepřekvapila. Dokonce i čas byl docela odpovídající mým úvahám. Pokud je někdo mobilizací překvapen, znamená to, že byl málo nebo špatně informován.

neděle 18. září 2022

Základní Zákony Života

Přežij, buď nejsilnější a množ se.


Žer, nebo budeš sežrán.
Větší pes mrdá!

  Jsou to surové věty a paní a dívky by je snad ani neměly číst. Hlavně ty dnešní se sociologickým kursem, kterému občas omylem říkáme "vysoká škola". Naše babičky a prababičky obvykle vysokou školu neměly, ale věděly to bezpečně. Z praxe. 

sobota 17. září 2022

Skrytá nebezpečí ruského pasu

  Protože naše média rozhodně neposkytují pravdivé informace, pídím se po informacích kde se dá. Je to časově náročné, ale domnívám se, že to, co zjistím, je pravděpodobnější než to, čím je zásobován běžný obyvatel Kotlinky. Takže dneska jedna úvaha, vycházející z informací ukrajinské bloggerky Olexy Medveděvy.  

středa 14. září 2022

PRO? Proč?

   Náhodou jsem narazil na informaci, že se odpoledne 13/9/2022 v 16:00 koná na Kuřím rynku (Jiráskovo náměstí) v Ostravě jakási demonstrace či setkání s občany pod hlavičkou strany PRO. Už předtím jsem četl na blogu litterate.cz o jeho šéfovi/předsedovi JUDr. Rajchlovi. Jinde nebylo nic a to se na netu vyskytuji skutečně téměř denně. Ten pán mě ale docela zaujal svým "tahem na branku".  Takže jsem si našel internetové stránky PRO a kupodivu tam našel program. Když už tam ten program byl, tak jsem si po obědě docela pozorně přečetl.


pondělí 12. září 2022

O původu druhů

   „Historie nám ukáže, že to, co se děje dnes, je jenom malá černá tečka, kterou nebude nikdo v budoucnosti zmiňovat, černá tečka na úžasné historii České republiky,“ zmínil dále epidemiolog Beran na demonstraci na Staroměstském náměstí v Praze...
    

neděle 11. září 2022

Oblíbené písně státníků

 Pořád kdekdo prorokuje buď brzký konec Ruska nebo naopak něco úplně  jiného. Narazil jsem na něco veselejšího. Ale věrchuška nebude moc ráda!
   Jak vidno, videomorfing je už téměř k nerozeznání od reality. A netřeba ani drahých studií a spousty odborníků Stačí domácí počítač, patřičný program a trochu té "invence".

   Takže musím stále opakovat totéž: Věřím jen tomu, co slyším na vlastní uši, vidím na vlastní oči, co mohuohmatat, ochutnat a očichat.

sobota 10. září 2022

Jen takové přemítání…


   Současnost není moc klidná. Když jsem psal článek o cenách, narazil jsem na heslo „Za Babiše bylo líp“ a to mě přehodilo k tvrzení „za komunistů bylo líp“. Když si tak čtu zahraniční weby (pozlatil bych ruce tomu, kdo vymyslel překladač), ale i tuzemské (nikoliv hlavního proudu) – moc se mě líbí Kosa (kde poslední dobou vycházejí dost katastrofické věci), přidal bych své heslo „za mého mládí bylo líp“.

pátek 9. září 2022

Inflace ?!!!      Všechny nás činí nejistými růst cen, zejména energií, na pozadí plynové války a sankčních tanečků. Takže mým čtivem nyní není jen kniha, ale i statistiky pohybu cen, které zveřejňuje náš dobrý Český statistický úřad. Čísla ČSÚ jsem rozvedl v grafech na konci povídání. Tam jsou uvedeny i vysvětlivky pojmů. Inflace (růst cen) je změnou cen spotřebního koše (cenové hladiny), z jejichž podílů a rozdílů se počítají všechny ty inflační koeficienty. Základem pro porovnání cenových hladin je rok 2015, který je brán jako 100%. Tento text je obsahuje výsledky k 31.7.2022 a tyto porovnává se stavem k 30.6.2022.


čtvrtek 8. září 2022

Co dál?


   Je dobré si představovat, co chceme aby bylo, kdyby bylo. Je dobré diskutovat i na tzv. alternativních webech. Je to takové pilování názorů - líbí se mě to - ale ty názory musí někdo uvést v život.

   My na různých platformách to nebudeme, ať sebe více plamenných diskuzních příspěvků a článků se na nich objeví.

   Musí to být někdo, a ne jen tak někdo, ale politický subjekt (strana, hnutí, koalice).


středa 7. září 2022

Revoluce?
  Kdeže, brod je ještě dost daleko. Kalhoty si stahovat nemusíme, ale ten provázek kolem pasu bych si prověřil, jestli půjde rozuzlovat. Když už jsme ti "ruští mužici v láptích."...a vlky z lesa žene hlad!   (F. Villon)  

čtvrtek 1. září 2022

Jak to vidí Králík
   Začal jsem dnes večer sepisovat, co se dneska přihodilo u Záporožské atomové elektrárny. Mezi tím jsem si odskočil na blog https://www.litterate.cz/ a tam jsem našel text, který byl prakticky stejný. Je zbytečné psát prakticky totéž. Požádal jsem o povolení k přetištění a dostal jsem ho. Tady je.  


úterý 30. srpna 2022

Když život ztrácí smysl.

Petr Jonáš na FB

   Je neuvěřitelné, jak se Američanům ve spolupráci s Anglosasy podařilo zotročit, zmanipulovat celou Evropu a vehnat proti sobě do války dva největší slovanské národy.

   Žasneme, že synové a vnuci hrdinů Ruska a Ukrajiny kteří v boji proti hitlerovským zrůdám bok po boku společně umírali ve Velké vlastenecké válce, zabíjí dnes jeden druhého jako nesmiřitelní nepřátelé.

   Jak se mohlo stát, že i zbývající slovanské národy stojí na straně nejděsivějšího predátora světa USA a v roli užitečných idiotů eskalují válku zasíláním zbraní a bojové techniky, čímž si kopou vlastní hrob, protože pokud se válka přehoupne přes hranice Ukrajiny, budeme my a další slovanské národy první na ráně.

sobota 27. srpna 2022

Největší dobrodružství


   Největším dobrodružstvím bude objevování Ameriky pro generaci, jež snila o kariéře influencerů, júťjúberů, když při srážce s realitou zjistí, že jim na řešení reálných problémů chybějí aplikace v mobilech. Tito odchovanci virtuálního matrixu se zřejmě ocitnou v divočině přirozeného světa ze dne na den, neboť kostky domina už padají, a není toho, kdo by to mohl zastavit. Právě naopak: progresivisté publikují optimistické prognózy, ve kterých profesích se bude masivně propouštět kvůli automatizaci, robotizaci a globalizaci. Evidentně nepředpokládají, že by lidé v budoucnu museli pracovat.

   To nejdůležitější, co objeví pozůstalí z potopeného Titaniku, budou oni sami. Na troskách starého světa, aktuálně tedy na skládce plastů a mikročipů, mezi vraky elektromobilů a raketoplánů, bude jako vždycky v historii lidstva postávat skupinka podnikavých zvědavců, kteří se neštítí práce a v troskách minulého uvidí svou příležitost, výzvu nějak s tímto světem naložit. A možná ani nebudou tušit, že se chystají objevit Ameriku!

Ivan Hoffman o budoucnosti
neboli "objevování Ameriky"

úterý 23. srpna 2022

Škvíra


   Celou noc se z větracího okénka v kuchyni, které vedlo do mezery mezi domy ozývalo zoufalé mňoukání. Ale tam dole, kde se za léta nahromadil odpad nic vidět nebylo. Když mňoukání pokračovalo i další noc, posvítila tam žena silnou baterkou. Dole, o několik pater níže zoufale mňoukalo malé kotě. sobota 20. srpna 2022

Letem internetovým a televizním světem

Zajímavé momentky:

 * Na výstavě vojenské techniky v Moskvě komentoval expozici čínské bojové techniky (robotické zbraně) pro ministra obrany RF Šojgu vysoký čínský generál plynulou ruštinou! 

 * Poradce prezidenta Zelenského Arestovič zmizel z obrazovek. Nejspíše proto, že v jednom TV rozhovoru prohlásil, že by v případě že by byl nějaký problém se zvolením Vlodymyra Zelenské ho, byl by připraven kandidovat na pozici presidenta Ukrajiny (Viděl a slyšel jsem na vlastní uši i oči - mluvili rusky). Dokonale si to pokazil prohlášením na sociální síti, že Ukrajinci jsou hloupý národ. (Taktéž slyšel. Rusové to s radostí uveřejnili.) Myslím, že brzy bude mít autonehodu nebo v opilosti vypadne z balkonu. 

 * Olaf Scholz, takto německý premiér má problém. Vyšťárali na něj nějaké hospodářské delikty - účast v nějakém tunelování státního rozpočtu. Podrobnosti neznám.
  A má i další problém: Poté co jej vypískal dav na náměstí menšího města, když chtěl vysvětlovat, proč je v Německu inflace a tak vůbec. Asi dva tisíce lidí skandovalo, ať jde pryč. Opět slyšel na vlastní uši. Ani mikrofon mu nepomohl. Na žluklá vejce ani rajčata zatím nedošlo. 29. srpna přijede Olaf Scholz do Prahy. Setkání s lidmi myslím neplánuje.

* V sobotu večer na dálnici Mojžajk v okrese Odincovo v Moskevské oblasti shořelo auto, které řídila novinářka a politoložka Daria Dugina . Vracela se po účasti na festivalu. Zemřela dcera slavného veřejného činitele Alexandra Dugina. Výbušné zařízení nainstalované pod podlahou auta vybuchlo a mladou novinářku to vymrštilo z jedoucího auta. Zemřela okamžitě. Její otec dojel k místu atentátu vzápětí.
Jenže střípky informací ve mě vyvolávají pocit, že se jedná o vnitroruskou záležitost. Na parkovišti, kde bylo zaparkováno jejich SUV po nějakou dobu nefungovaly bezpečnostní kamery. Jejího otce něco zdrželo a tak se vydal domů dalším autem. Již dneska se objevila reakce oficiální kremelské mluvčí Marie Zacharovové. „Pokud se potvrdí ukrajinská stopa,“- tato verze byla vyslovena šéfem DLR Denisem Pušilinem a musí být ověřena kompetentními orgány, „měli bychom mluvit o politice státního terorismu prováděné kyjevským režimem, “ píše Zacharovová na svém kanálu Telegram​​​.

* Ukrajinská stopa se potvrdila. Za zločinem údajně stojí ukrajinské speciální služby. Pachatelkou vraždy je 43-letá Natalija Vovk, uvedla FSB. 23. července  přijela Nataljia Vovk s 12-letou dcerou Sofií Shaban do Ruska. Pronajali si byt v domě, kde byl žila Duginova dcera Darja, sledovali její zvyky a ke sledování používali Mini Cooper. Čísla na něm byla třikrát změněna – používali značky DLR, Kazachstánu a Ukrajiny. V den činu dorazila Vovk s dcerou na festival Tradice. Po dálkové řízené explozi 21. srpna odjely přes Pskov do Estonska.  Myslím, že Estonsko ji nevydá. 

Něco mi tu prostě ale pořád nesedí.
  Nějak rychle a jednoznačně se vše vyšetřilo, je spousta záznamu z kamer u domu, od pohraničníků atd. Žádné pochyby. Rusko má svoji mučednici, její otec, který se svým heslem "Rusko především!" (hodně podobné Trumpovu "America first!") nebyl zrovna nejznámější je nyní v centru pozornosti. Chystají se tryzny, ideologové a propagandisté mají materiálu na několik dní. Po "bábušce s praporem" další "velký případ". Ti, kteří veřejně neprojevují dostatečný smutek se vystavují nebezpečí, že budou nakonec stíháni. Tedy, zatím se o tom jen mluví. Pokud to opravdu udělala "speciálni služba" Ukrajiny, je to od ní značný kiks.
   Zdá se že se Rusko brzy stane na frontě aktivnějším. Jednak nabralo dobrovolníky, jednak si vylepšuje zásobování municí i technikou (tvrdí to špionážní družice USA) a chce vzdálit frontu od Doněcku i od mostu přes záliv. To ostřelování větších měst v Donbase a Lugansku nepůsobí dobře na náladu obyvatelstva v osvobozených územích.
  Ukrajina začíná počítat s ostřelováním Kyjeva raketami dlouhého dosahu. Byly zrušeny všechny hromadné akce, obyvatelstvo se nabádá, aby při jakémkoliv poplachu vyhledalo úkryt.
   Osobně si myslím, že pokud by někdy na útok proti Kyjevu došlo, nebude to v okamžiku, kdy s tím Kyjevská vláda počítá a na Bankovní nebude nikdo kompetentní.čtvrtek 18. srpna 2022

O jednom koncertu a věcech souvisejících


„Ti kdo si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k tomu, aby si ji zopakovali.“ 
(George Santayana)


   To, co nám v moderním světě dneska velmi chybí je úcta k předkům, k historii. Přitom nebýt těch předků, nebyli bychom tady ani my. Jsme jejich děti, vnuci, pravnuci. Pohrdáme historií, bezostyšně ničíme její památníky, nedbáme na její odkazy. Bouráme sochy, pálíme knihy jenom proto, že nevyhovují dnešnímu vkusu, dnešnímu chápání světa. dnešní módě. A třeba taky momentální politické situaci. Tím, že zbouráme nějakou sochu potentáta, který už není u  moci nijak neovlivníme to, co se stalo.pondělí 15. srpna 2022

Pár myšlenek od verpánku

O vzniku křesťanství

   Jsem zvědavý na reakci Židovské obce a Velvyslanectví státu Izrael a vybraných intelektuálů, kdyby například Parlament České republiky pro Čechy odhlasoval pravidla pro nabývání občanství a majetku a pro uzavírání manželství, obdobná těm v Izraeli. Pak by došlo i na argument, že nejsme vyvolený národ. Inu, někde se začít musí a za pár tisíc let by to už divné nepřišlo...Ale je to čím díl těžší. Dřív to bylo snadné. Žádné OSN, Rada bezpečnosti, Haagský tribunál, CNN, CBS, BBC, ani Petr Uhl nebyli. Stačilo se dovedněji než ostatní ohánět mečem a když se vám to dařilo pár set let a vybrali jste si správné božstvo, pokud možno imaginární, aby se nedalo rozbít ani ukrást a pokud možno jediné, aby se samo se sebou nehádalo, cesta k vyvolenosti byla otevřená. Když už se to nevděčné remcání zástupů nedalo vydržet, vylezli jste na kopec, aby vás nikdo neotravoval a do placatého šutru vyrejpali "Několik vět". Pak jste slezli dolů a dostali hysterčák, že oni se klaní něčemu co si uplácali zatímco vy jste se nahoře mordovali s tím šutrem. Mrskli jste s ním o zem, hrozně zanadávali a protože ausgerechnet přišla bouřka a prásklo to nedaleko ležení, dodalo to vašim slovům váhu. Pak jste se zase s klením a s nákladem šutrů drápali do vršku a znovu rejpali. A jak jste byli na své soukmenovce nasraní, tak jste k původním osmi přikázáním přidali další dvě. Nepokradeš a nesesmilníš. Pak zas přišel jeden chlápek kterej hlásal, že všichni lidi by na sebe měli hodnější, leč označili ho za tuneláře a ukřižovali. A tak vzniklo křesťanství a spadli jsme do toho všichni.

pondělí 8. srpna 2022

Mentalita / nacionalita / kultura / ideologie


Jurij Podoljaka, novinář

   Dnes dopoledne jsem si chtěl poslechnout, co se děje na ukrajinsko-ruské frontě a tak jsem si zavolal blog novináře Jurie Podoljaka. Místo aby nevzrušeným hlasem a s mapami v pozadí odrecitoval současný stav konfliktu, mluvil o obecných a docela odtažitých věcech. 
Jurij má dobré informace, lepší než v generálních štábech obou armád nebo satelitním centru USA, protože, jak sám říká, má k dispozici velký počet dobrovolných neplacených zpravodajců na obou stranách. Mě na tom zaráží jen jedna věc - ani  jedna strana se příliš nezabývala tím, co prochází sítěmi GSM. Ani jednu stranu nenapadlo ty sítě sledovat nebo vypnout. Odhaduji, že na sledování není dost technických prostředků (počítačů i lidí) a totální vypnutí by zcela paralyzovalo veškerý občanský život. Odhaduji, že v těchto krajích je mobil velmi významným spojovacím prostředkem - protože jediným