Nezdolná víra Kocourova, že i za mraky svítí slunce...
A cože jsem psal svým ruským známým? Tohle:
Nezdolná víra Kocourova, že i za mraky svítí slunce...
A cože jsem psal svým ruským známým? Tohle:
Mraveniště? Kdepak! Lidské mega sídliště! |
Půlnoční úvaha - nikoliv o koronáči.
Ondřej Neff na Třech prstech Astonových
Kurňa, má pravdu, dědek jeden. A když je to komunikace, ne vzpomínka, ne doklad, tak o to víc v těch fotkách lžeme. Ostatním - ale hlavně sobě. Sebestředná selfíčka, prefabrikované záběry z prefabrikovaných míst. Vlastně není třeba nikam jezdit, všechny ty vhodné záběry jsou dávno na netu. Tádž Mahál, Gíza, Tahiti i Karlův most v Praze. Stačí tam vkopírovat vlastní selfie. (Určitě už něco takového ve fotomobilech existuje.) A bude to bez potřeby někam cestovat a covid pasu.
Pohybujeme se ve světě předstírání, nezdá se vám? Už nejen slova, ale i obrazy. Virtuální svět, který se skutečným má jen málo společného.
...tady je. |
V jedné diskuzi padl (nedávno) takový názor, že někteří ekonomové žijí ve své bublině někde v dolních patrech pověstné slonovinové věže a že obyčejní lidé mají jiné starosti a jiný způsob myšlení. Ekonomové vidí věci v souvislostech a mají přehled - a víru, že to, co poznali se dá aplikovat na reálný život. Lidé mimo tuto intelaktuální věž se ptají, k čemu jim to bude dobré.
Máme se tady v Kotlince v průměru opravdu dobře. Ano, průměr je ošidná věc. Jinak se má zemědělský dělník na farmě statkáře, nebo ve fabrice, kde se dbá na maximální výnosy zisk, jinak se má člověk bohatý, vlastnící třeba tři hotely a to přesto, že musel mít z rozmaru státu zavřeno. Ten ty pokojské, vrátné, číšníky a kuchaře prostě propustil. Stačil mu správce, který tam větral a sledoval, jestli mu někde nepraskla voda. Teď je v pohodě a soudí se o nesmyslané autorské poplatky s TV, které musel platit, i když měl zavřeno. (Zase jeden ze zmršených zákonů.) Že nemá moc hostů hoteliérvi tak moc nevadí, ti co přijdou, budou patřičným způsobem zkasírováni tak, aby zbylo na daně a těch pár lidí, kteří se nově najali na obsluhu.
Dochází k naprostému nepochopení, v čem tkví egoismus "svobodomilných" odpíračů.
Tihle lidé prostě nechápou, že svým rozhodnutím ohrožují jiné lidi. Jistě, může se stát, že i očkovaná ošetřovatelka může nakazit a přenést nákazu i na jiné očkované. Ovšem - může vás na ulici trefit meteorit - už se jednou stalo. Nicméně je to velmi, velmi nepravděpodobné.
Začal jsem je vymýšlet asi ve čtyřech letech - a v šesti jsem s tím skončil. Měl jsem totiž skvělého tátu, který mi je podle mých nápadů sestrojoval a pak jsme je zkoušeli. Nebudete mi věřit - nefungovaly. Ani jeden. A co se v mládí naučíš...
Kolem 10 -12 let jsem měl nápady, jak získávat elektřinu jinak. Bimetalové články měď - konstantan, svařené nad plynem, teplý konec k plameni svíčky, studený kolem toho. Spousta takových do serie. Nakonec jsme rozsvítili malou žárovičku z výškoměru z Messerschmitta. To bylo vše. Ta svíčka dávala světlo tak asi stokrát silnější.
Pak následovala větrná elektrárna na chalupě - to už šlo do tuhého. Fungovala (dynamo z motoru, který nastavoval náklon listů vrtule u nějakého německého bombardéru). Vrtule - lopatkové kolo jako u větrného mlýna, jenom více menších lopatek. Takové kolo jako ve westwrnech. Ale chtělo to převod do rychla. Byl trojitý, z bicyklových řetězů, talířů a pastorků. Namontovali jsme to celé na štít dřevěnice. Táta přitom málem spadl ze žebříku.
Když foukalo, (a tam fouká často) tak to bylo schopno nabít 12V Pb aku tak, že stačil pro autorádio, světlo v kuchyni myslím 25W i ve spíži a záchodku - po 3 W.
Chybička byla, že to trochu hlučelo a chalupa rezonovala. Spát se připtom moc nedalo. Po čtyřech dnech nočního nabíjení nám máti dala ultimátum - buď větrná ekektrárna, nebo se ona vrátí do Ostravy a budeme si vařit i prát sami. No byli jsme zbabělci - sundali jsme vrtuli s převodem i tyčí a pokorně se vrátili k petrolejkám a svíčkám. Na záchodek se chodilo s baterkou.
Pak následovaly fotočlánky z velkých poškozených desek selenového usměrtňovače, pokovení sundáno za horka a nahrazeno mosaznou síťkou pro sítotisk - a měnič. Rádio na to hrálo - když ovšem svítilo slunce.
Jednou přijel bývalý kolega z fonoklubu, havíř, pak utečenec a posléze západoněmecký novinář a dovezl fotočlánek, který vyžebral na nějaké výstavě NASA. K té A5 destičce se dal připojit i malý ventilátorek a tímto vymnálezem jsem ohromoval dívky spojařky na koupališti v Porubě.
Přestal jsem, když táta dovezl z Ruska thermoelektrický generátor s Peltiérovými články. Nasazovalo se to na petrolejku. Měnič na germániích. Nejen že na to hrálo velké rádio, ale bylo to schopné i nabíjet akumulátory do vysílaček. Sériová výroba, určeno pro geology na Sibiři.
Tak jsem zjistil, že mi definitivně ujel vlak a že se slavným "ostrovním energetikem" nestanu.
A od té doby se vždy báječně bavím těmi vynálezy na Youtube a odhaduji, kde se ten podvod. Zamaskovaný přívod, buzení cívkou pod stolní deskou atd. Často je to jen příjem jakéhokoliv vf signálu. Usměrní se - a jede to.
No - nekup to!
![]() |
Moje varianta perpetua... |
Názory mohu mít i velmi neotřelé, ale chovat bych se měl podle selského rozumu.
Ale Popelka přece nemůže umřít, ta bude žít dál na plátně i ve vzpomínkách. A s ní spousta dalších krásných postav, které vytvořila.
Na jeden život je to opravdu dost.
Vzpomínají na ni všichni, staří, mladší, politici, novináři kolegové. Politici odleva doprava. Všem je to moc líto a zdá se, že opravdu upřímně.
RIP Popelko!
![]() |
T. G. Masaryk foto František Drtikol. |
![]() |
Profesor doktor Petr Piťha |
Kdysi dávno v minulém tisíciletí požívali mladí mužové takový trik na "lovení koček". Po příchodu na rande do restaurace nebo vinárny ležérně pohodili na stůl klíče od auta. Docela to pro začátek fungovalo - jen si nesměli zapomenout sundat klipsu z pravé nohavice, která zabraňovala zašpinění kalhot od řetězu bicyklu.
Ona vlastně ta Planeta opic není SF, to je docela pravděpodobná dystopie.
Není to třeba tím, že už žiju příliš dlouho?
Už několik dní mi cosi vadí. Nějaká porucha mezi tím co slyším a co vidím. Už jsem měl tenhle článeček rozepsaný a dneska jsem narazil na rozhovor jednoho mého oblíbeného zákazníka na Parlamentních listech a ten většinu mých pochybných myšlenek přehledně už vyslovil. Ušetřil mi tím práci, stačí mi jenom kousek doplnit. Nejdříve si ale přečtěte, co říká pan Hampl. Ne ten "prognostik" z filmu "Pane vy jste vdova" kterého tak skvěle zahrál Jiří Hrzán, ale jiný, reálný Petr Hampl, sociolog.
Kotlinka je nedůležitá země jak pro Rusko, tak pro celý Západ. Nemusíme vzpomínat na Mnichovskou zradu. Vzpomeňme jen, jak se postavil Západ k intervenci vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Já si to pamatuji velmi dobře.
Takže teď je ovšem nejvhodnější doba srazit zpupné Rusy na kolena!![]() |